Pomagać czy nie pomagać?

swobodne rozmowy na każdy temat

Pomagać czy nie pomagać?

Postprzez dinka » 24 sty 2018, o 11:02

Witajcie,

Dla mnie od zawsze naturalnym było, że kiedy widzi się osobę w potrzebie, to trzeba jakoś pomóc i wesprzeć. Ostatnio jednak od paru osób zostałam ochrzaniona za takie podejście. Podobno, gdy pomaga się komuś to rozleniwia się taką osobę, przestaje ona walczyć o zmianę swojego losu, schodzi z drogi swojego przeznaczenia (czy jakoś tak).
Jestem ciekawa Waszego zdania w tej kwestii.
Bądź głosem a nie tylko echem....
dinka

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Pomagać czy nie pomagać?

Postprzez soma » 24 sty 2018, o 13:52

Czesto taka potrzeba pomagania wyplywa z niecheci do zajecia sie wlasnym cierpieniem.To jest taki tok myslenia: "Jak pomoge temu komus, to ta osoba przestanie mi przypominac o moich wlasnych problemach. Ja poczuje sie lepiej, bo zrobilam dobry uczynek."

Warto odpowiedziec sobie na pytania:
Co powoduje, ze chce pomagac?
Jak sie z tym czuje jak pomagam?
Jak sie z tym czuje jak przejde obojetnie wobec cierpienia?
To po to aby nabrac troche dystansu.

Moje osobiste nastawienie jest takie, zeby nie narzucac sie z pomoca. Pomoc na wyrazna prosbe tej osoby i tez uwzglednic swoje samopoczucie w tym momencie, czy chce sie akurat pomoc, zeby nie robic nic wbrew sobie. Nie odwalac czarnej roboty za ta osobe, tylko pomoc na tyle aby ta osoba mogla sama uporac sie z problemem.

Zwykle osoby, ktore myslimy, ze chca pomocy w rzeczywistosci nie chca pomocy. Chca sie obnosic ze swoim cierpieniem, bo to daje im jakas korzysc.
soma

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Powrót do Swobodne dyskusje