Czy ludzie są sobie równi?

swobodne rozmowy na każdy temat

Czy ludzie są sobie równi?

Postprzez Born1975 » 23 lis 2016, o 00:16

Jak myślicie, czy wszyscy ludzie są sobie równi, czy jednak nie? Podajcie swoje argumenty za i przeciw.
Ja tu tylko sprzątam :mrgreen:
Born1975

Podziękował : 811 razy
Otrzymał podziękowań: 511 razy

Re: Czy ludzie są sobie równi?

Postprzez Renata » 23 lis 2016, o 08:15

dream75 napisał(a):Jak myślicie, czy wszyscy ludzie są sobie równi, czy jednak nie? Podajcie swoje argumenty za i przeciw.

Ale w jakim sensie Dream?
Bo jak spojrzeć na to nie-ludzkim wzrokiem, to wszyscy: ludzie, zwierzęta, rośliny, kamienie, jesteśmy na jednym poziomie. Po prostu istniejemy, więc o jakiej dyskusji na temat równości może być mowa?

Ale człowiek ze swoim umysłem wstąpił na drogę podziałów i odtąd już nic nie jest dla niego jednakowe. Zawsze, kiedy tylko będziemy porównywać sie z innymi, będziemy skazani na bycie lepszym lub gorszym. Jest to oczywiście zawsze sugestywna opinia i tak naprawdę nie ma nic wspólnego z prawdą. Bo co to znaczy być lepszym lub gorszym? Lepszy, bo ma wyższe wykształcenie, lepszą pracę, więcej szmalu na koncie, piękną żonę (męża), super samochód, głowę do interesów, lepsze wyniki w nauce??? Wszystko to sprowadza sie do "mieć" i nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy zamiast czucia się lepszymi czuli sie zwyczajnie szczęśliwi. Gorszy, bo nie ukończył studiów, nie jest zbyt atrakcyjny, bo dokucza mu bieda, bo nie jest taki mądry jak inni, nie umie wykorzystywać szans dawanych mu przez życie???
Myślę sobie, że naprawdę rozpraszamy naszą cenną energię, skupiając sie na innych i oceniając siebie przez ich pryzmat. Zawsze coś będzie nie tak z nami, zawsze ktoś będzie górował, na kimś zawyżymy swoje ego, przecenimy albo nie docenimy tego kim jesteśmy...

Jesteśmy rożni, ile istnień, tyle światów. Każdy z nas wnosi cos wyjątkowego, ale taka już natura ludzka, że to nigdy nie jest to, że to nie dość, że zawsze można lepiej, że dobrze jest być pierwszym... Pobudki ego, kaleczą naszą egzystencję i nie pozwalają nam tak zwyczajnie cieszyć sie życiem.
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI

Za ten post autor Renata otrzymał podziękowanie od
Slonce
Renata

Podziękował : 600 razy
Otrzymał podziękowań: 755 razy

Postprzez Przyciągnięta » 23 lis 2016, o 16:33

Ja uwazam, ze boski plan zaklada ze wszyscy jesteśmy równi. Jednak z poziomu umyslu pojedynczej jednostki ta równość juz jest zachwiana. Porównujemy sie do innych i tak jak Renia pisze czujemy sie albo lepsi albo gorsi. Wiele ludzi gada ze ten czy ten urodzil sie w bogatej rodzinie to ma w zyciu lepiej. Ludzie nie wierza w sprawiedliwosc. Ale to my sami narzuvamy sterrotyp o spolecznej nierownosci ;)
Przyciągnięta

Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 93 razy

Postprzez Born1975 » 24 lis 2016, o 00:14

Może jeszcze parę osób się wypowie, a potem ja napiszę co o tym sądzę.
Born1975

Postprzez elaewa » 7 sty 2017, o 23:30

Jestem ciekawa co Ty właśnie o tym sądzisz.

Moim zdaniem wszyscy są równi, a to jaką drogę wybierzemy i co z tego wyjdzie zależy już tylko od nas. Nie ma jednak gorszych i lepszych. Przede wszystkim trzeba sobie postawić pytanie co miałoby czynić nas lepszym, a co gorszym? Czy miałoby się to odnosić do naszego wyglądu, do pieniędzy czy zachowania? NIe ma jednych, sztywnych norm, które miałoby to wyznaczać.
elaewa

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez Born1975 » 8 sty 2017, o 00:23

elaewa napisał(a):Jestem ciekawa co Ty właśnie o tym sądzisz.

To chyba do mnie :) Ok.

Na szczęście ludzie nie są sobie równi. Nie zrozumcie tego źle. Ludzie powinni mieć takie same prawa, ale to nie znaczy, że są sobie równi. Każdy z nas jest inny. Na przykład, ktoś kto ma 2 metry wzrostu potencjalnie będzie lepszy w koszykówce niż ktoś o wzroście 1,5 metra. Osoba o sylwetce Pudziana nie odniesie sukcesu w skokach narciarskich. Ta nasza różnorodność sprawia, że każdy może wybrać coś w czym będzie dobry, coś w czym może odnieść sukces. To się nie tyczy tylko sportu. Osoby o zainteresowaniach naukowych będą lepszymi fizykami, czy chemikami, niz osoby mające np. pasje językowe.

Przyznam, że pierwszy post w tym temacie był trochę perswazyjny. Nastawił Was na równość w sensie praw, a nie o to mi chodziło. Celowo tak zrobiłem, by niektórzy uświadomili sobie, że to co ktoś słyszy, nie jest tym, co inna osoba mówi :D i być może napiszę nowy wątek na ten temat, jak znajdę na to trochę czasu.

Za ten post autor Born1975 otrzymał podziękowanie od
Renata
Born1975

Postprzez Kasiek123 » 16 mar 2017, o 17:33

dream75 napisał(a):
elaewa napisał(a):Jestem ciekawa co Ty właśnie o tym sądzisz.

To chyba do mnie :) Ok.

Na szczęście ludzie nie są sobie równi. Nie zrozumcie tego źle. Ludzie powinni mieć takie same prawa, ale to nie znaczy, że są sobie równi. Każdy z nas jest inny. Na przykład, ktoś kto ma 2 metry wzrostu potencjalnie będzie lepszy w koszykówce niż ktoś o wzroście 1,5 metra. Osoba o sylwetce Pudziana nie odniesie sukcesu w skokach narciarskich. Ta nasza różnorodność sprawia, że każdy może wybrać coś w czym będzie dobry, coś w czym może odnieść sukces. To się nie tyczy tylko sportu. Osoby o zainteresowaniach naukowych będą lepszymi fizykami, czy chemikami, niz osoby mające np. pasje językowe.

Przyznam, że pierwszy post w tym temacie był trochę perswazyjny. Nastawił Was na równość w sensie praw, a nie o to mi chodziło. Celowo tak zrobiłem, by niektórzy uświadomili sobie, że to co ktoś słyszy, nie jest tym, co inna osoba mówi :D i być może napiszę nowy wątek na ten temat, jak znajdę na to trochę czasu.

Zgadzam się z powyższym. choć zwykle myślimy inaczej, nie biorąc pod uwagę wszystkich aspektów.

Za ten post autor Kasiek123 otrzymał podziękowanie od
Born1975
Kasiek123

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez BananaGirl » 13 cze 2017, o 13:03

Coż. przede wszystkim wedlug mnie kazdy czlowiek jest na innym poziomie swiadomosci, ma inne pojecie moralnosci i zyje wedlug innych zasad, są ludzie dobrzy, wysyłający dobrą energię i 'wampiry' myślące tylko o sobie. NIE jesteśmy równi.
' Dziś będzie najwspanialszy dzień mojego dotychczasowego życia '
' Miłość jest we mnie i mnie otacza '
BananaGirl

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Postprzez Miriam » 13 cze 2017, o 15:30

Tak, wg mnie, wszyscy ludzie są sobie równi.
A to, o czym Dream piszesz, to kwestia posiadania na zewnątrz i na ten moment lepszych lub gorszych umiejętności w czymś, nie równości per se. A te umiejętności, wg mnie, to pochodna: świadomości swojego potencjału (który każdy ma nieskończony), zamiaru (Pudzian nie urodził się z takim ciałem, jakie ma teraz, podejrzewam, że chciał taką właśnie drogę zrealizować i ją obrał wraz ze sprzyjającymi okolicznościami), praktyki, braku blokad.
Jeszcze a propos sportowców - można sądzić, że ktoś wyższy będzie lepszy w koszykówce - to ocena umysłu. Mnie jednak zawsze bliżej było do przykładów typu Dawid i Goliat w biblii.
Miriam

Podziękował : 38 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Postprzez Renata » 13 cze 2017, o 15:47

To, że różnimy się między sobą, nie oznacza, że nie jesteśmy równi. Każdy z nas marzy o szczęściu, pragnie kochać i być kochanym, cierpi gdy dzieje mu się krzywda.
Zbudowani jesteśmy z tego samego materiału, wyglądamy też mniej więcej tak samo :D Równość gatunku ludzkiego polega na tym, że czasem każdy z nas ma coś do powiedzenia, co nie zawsze idzie w parze z tym, co mówią inni ;)
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Renata

Podziękował : 600 razy
Otrzymał podziękowań: 755 razy

Powrót do Swobodne dyskusje