Jakie książki polecacie?

swobodne rozmowy na każdy temat

Re: Jakie książki polecacie?

Postprzez JaneDoe » 19 maja 2020, o 09:38

Scarlett napisał(a):Ogólnie żadna książka wprowadzająca dzieci w PP nie jest typowo o PP, tak jak książki dla starszych. To są książki raczej mówiące nie o samym PP, ale o tym co jest w PP istotne, by zwrócić na te aspekty uwagę. Albo są też książki motywujące w kierunku PP, ale nigdy nie stricte o PP (dzięki czemu są dobre jako nagrody dla uczniów w szkołach).
Dla dwunastolatka dobra może być książka wprowadzająca taka jak "Czarodzieje mogą wszystko" Darka Chwiejczaka. Została ona polecona na kursie Silvy dla dzieci właśnie w wieku 8-13 lat, czyli takich, które mogą spokojnie uczęszczać na kursy Silvy dla dzieci. Kolejna taka to "Planeta dobrych myśli dla dzieci od lat 7 do 100" Beaty Pawlikowskiej.
U dzieci bardzo dużą rolę odgrywa programowanie, czyli to co najczęściej słyszy od rodziców/dziadków. Dlatego tego typu książki świetnie działają z podejściem rodziców.
W tym wieku już powoli można myśleć o czymś dla starszych, ale z wyważeniem (nie od razu Hicks czy Bartlett). Swego czasu najmłodsza znana mi użytkowniczka forum miała 16 lat (więc też nastolatka) i ona już w naszym kręgu obracała się w książkach dla dorosłych.
"Czarodzieje" i Pawlikowska mogą być bardzo fajne, ale potem już trzeba wprowadzać coś "dorosłego". Taką "pigułką" na sam początek jest chyba Losier, zwany przeze mnie Łosierem.
Najprościej jest z książeczkami dla małych dzieci, w tym temacie mam kilka ulubieńców.


Bardzo dziękuję za polecenia :) Tytuły tych dla najmłodszych też chętnie przygarnę bo najczęściej w prezencie kupuję dzieciakom książki. Poza tym uwielbiam dzieci :)

Zdaję sobie sprawę, ze najważniejsze jest programowanie, ale niestety nie mam możliwości robić tego na co dzień. Na razie chciałabym jakoś pomóc mu z ogromem złych przekonań jakie zaprogramowali mu rodzice i pomoc mu poradzić sobie z emocjami.
Avatar użytkownika
JaneDoe
 
Posty: 82
Dołączył(a): 18 sie 2016, o 10:28
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Jakie książki polecacie?

Postprzez Scarlett » 19 maja 2020, o 10:12

Dla najmłodszych książeczki Agnieszki Antosiewicz z serii "Mądre bajki" i "Inspirujące bajki".
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Książeczki są tanie, kolorowe, traktują o tym co jest najważniejsze w PP i wzmacniają te cechy w dzieciach od małego. np. wdzięczność, pozytywne myślenie, miłość do zwierzaków, docenianie tego co się ma, tu i teraz, wybaczanie.
To w połączeniu z prawoprzyciąganiowym wychowaniem to idealny początek.
Książeczki są też w wersji z dużymi literami, dla starszych dzieci, które uczą się samodzielnie czytać.
Tutaj przykładowa książeczka: https://bonito.pl/k-1927950-madre-bajki ... e-myslenie
https://bonito.pl/k-1362485-inspirujace-bajki

Dziewczynki mogą wszystko - książeczka dla dziewczynek wspierająca je w marzeniach i budująca przekonania, że MOŻNA. Aby nie rosły z przekonaniem, że są rzeczy możliwe tylko dla chłopców ;)
https://bonito.pl/k-1545938-dziewczynki-moga-wszystko

Bądź dzielny pingwinku - https://bonito.pl/k-1779469-badz-dzielny-pingwinku
O pokonywaniu lęków :) Było coś jeszcze o żyrafce, ale nie przyglądałam się konkretnie. Chyba o tym że każdy jest inny.

No i oczywiście wspomniane wyżej:
Obrazek
Obrazek

Tak jak wspomniałam, nie ma książek mówiących i uczących wprost o czymś takim jak PP, bo dzieciom wystarcza w zupełności dorastanie w atmosferze PP, we wdrażaniu w najważniejsze aspekty PP, w obserwacji zachowań dorosłych (następnie je powielają). Nie mam żadnych wątpliwości, że dzieci dorastające w rodzinie PP będą miały w życiu petardę.
Ogólnie jakby ktoś był zainteresowany to tutaj jest nagranie o PP dla dzieci:
KSZTAŁTOWANIE PRAWA PRZYCIĄGANIA U DZIECI
https://soundcloud.com/forumppnet/dzieci"Zwykłe" baśnie z morałem są również bardzo fajnie jeśli czyta się dziecku lub z dzieckiem a później na temat tych morałów rozmawia. W ogóle w rozwoju PP u dzieci bardzo ważna jest rozmowa i w ogóle słowa ;)
Ja zebrałam około kilkudziesięciu baśni dla swojego przyszłego dziecka, które już czekają w szafie :D

Jak jeszcze wpadną mi fizycznie w ręce książki o PP dla dzieci to dam znać.
W CAŁYM CHAOSIE JEST KOSMOS. W CAŁYM NIEPORZĄDKU SEKRETNY PORZĄDEK.
Carl Gustav Jung

Za ten post autor Scarlett otrzymał podziękowanie od
Dream Walker
Avatar użytkownika
Scarlett
 
Posty: 3516
Dołączył(a): 11 gru 2015, o 00:11
Podziękował : 544 razy
Otrzymał podziękowań: 2546 razy

Re: Jakie książki polecacie?

Postprzez JaneDoe » 19 maja 2020, o 10:29

Scarlett napisał(a):Ja zebrałam około kilkudziesięciu baśni dla swojego przyszłego dziecka, które już czekają w szafie :D


Hehe, ja robię dokładnie to samo tylko ja kupuje książki wszystkim dzieciom koleżanek/kolegów i zastrzegam, ze koniecznie pożyczę jak moje będzie już na świecie :D

Nie mogę wchodzić na Bonito - zawsze wypatrzę kolejne dziesiątki książek do kupienia :haha:

Zainteresowała mnie jeszcze ta książka: https://bonito.pl/k-90573223-chce-byc-k ... lone-tom-1

Swoja drogą mógłby powstać osobny watek poświęcony dzieciom i wychowaniu na forum ( o ile już takiego gdzieś nie ma)
Avatar użytkownika
JaneDoe
 
Posty: 82
Dołączył(a): 18 sie 2016, o 10:28
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Jakie książki polecacie?

Postprzez Scarlett » 19 maja 2020, o 10:30

hihi viewtopic.php?f=3&t=1030
Nowy nawet :D
W CAŁYM CHAOSIE JEST KOSMOS. W CAŁYM NIEPORZĄDKU SEKRETNY PORZĄDEK.
Carl Gustav Jung
Avatar użytkownika
Scarlett
 
Posty: 3516
Dołączył(a): 11 gru 2015, o 00:11
Podziękował : 544 razy
Otrzymał podziękowań: 2546 razy

Re: Jakie książki polecacie?

Postprzez Scarlett » 19 maja 2020, o 12:18

Właśnie wróciłam z księgarni i co? Od razu rzuciła mi się tam w oczy książeczka:
Obrazek
https://bonito.pl/k-1222100-emocje-niby-nic-a-jednak
Rekomenduję :D
W CAŁYM CHAOSIE JEST KOSMOS. W CAŁYM NIEPORZĄDKU SEKRETNY PORZĄDEK.
Carl Gustav Jung

Za ten post autor Scarlett otrzymał podziękowanie od
wiolii
Avatar użytkownika
Scarlett
 
Posty: 3516
Dołączył(a): 11 gru 2015, o 00:11
Podziękował : 544 razy
Otrzymał podziękowań: 2546 razy

Re: Jakie książki polecacie?

Postprzez JaneDoe » 27 maja 2020, o 13:59

Kupiłam w sumie 3 książki dla młodego człowieka ( w tym polecanych Czarodziei - są super !) i mocno polecana na rożnych forach pedagogicznych książkę Jespera Juula - "Twoje kompetentne dziecko" dla mamy młodego człowieka.
Ta książka, o której pisałam w poprzednim poście "Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone.", jest pierwsza częścią z 4 i jest wydana w taki sposób, że spodoba się większości młodszych nastolatków ( coś ala kalendarze szkolne). Do tego jest "interaktywna" - jest w niej dużo ćwiczeń, zadań i przykładów. Polecam !
Avatar użytkownika
JaneDoe
 
Posty: 82
Dołączył(a): 18 sie 2016, o 10:28
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: Jakie książki polecacie?

Postprzez michu » 5 cze 2020, o 20:34

Prześledziłem uważnie wątek, nie znalazłem jednak pozycji które bardzo mocno wpłynęły na moje życie, dlatego chciałbym się z wami nimi podzielić. :)


1. "O miłości do życia" - Erich Fromm

Książkę tą zobaczyłem pewnego dnia na półce w sklepie, pośród całej masy książek z gatunku literatury kobiecej i bajek dla najmłodszych. Nie pasowała tam, nigdy też wcześniej nie widziałem tego typu książek w tym sklepie. Zresztą, był to sklep spożywczy. Wziąłem ją bez wahania, i to była jedna z najlepszych decyzji jakie podjąłem w całym swoim życiu.

Autor doskonale porozkładał na czynniki pierwsze ludzką psychikę z wielu stron, dogłębnie penetrując naturę ludzkiej egzystencji. Czułem flow, czytając, a właściwie chłonąc z uwagą każde napisane zdanie. Popłynąłem wraz z autorem przez meandrującą rzekę poglądów filozoficznych, otwarły się dla mnie nowe horyzonty myślowe. Jeśli miałbym wymienić książkę która najbardziej otworzyła mi umysł, wymieniłbym właśnie tę pozycję (ale głównie dlatego, że to dzięki niej dowiedziałem się o książce o której piszę w podpunkcie drugim). I pomimo słownictwa i terminów filozoficznych gęsto występujących tej książce, czyta się naprawdę wyśmienicie. Bije od niej ogromna świadomość autora, jednego z najwybitniejszych myślicieli XX wieku.


2. "Mieć czy być" - Erich Fromm

Podążając za inspiracją po przeczytaniu wcześniejszej pozycji o której napisałem, bez zastanowienia sięgnąłem po kolejną.I to też był dla mnie kamień milowy postrzegania świata, otwarcie oczu po długim śnie.

Dwieście siedemdziesiąt stron wartościowej, dogłębnej analizy ludzkiej egzystencji rozpatrzone od strony modus bycia i modus posiadania. Rozważania nad istotą zachłannego, konsumpcyjnego społeczeństwa zepchniętego w odmęty posiadania, zatraconego w ciągłym dążeniu do zaspokojenia pustki, której ciągła chęć posiadania stwarza. Autor rozpatruje wiele życiowych dziedzin z obu tych stron, od nauki, poprzez pamięć, rozmowę, wiarę, miłość. Bardzo dużo można dowiedzieć się o pragnieniach, o tym jak bardzo potrafi wpłynąć na ludzkie doświadczenia zakładanie sobie filtrów "ja mam" i "ja jestem". O tym jak posiadanie rzeczy jest oddawaniem im swojej własnej siły. W końcu to rzecz zaczyna pochłaniać nas, odzierać z poczucia tożsamości. Kiedy stan psychiczny zaczyna uzależniać się od posiadania, to rzecz zaczyna mieć władzę nad nami. Myślenie w kategoriach posiadania jest bliższe śmierci i strachowi, niż miłości i życiu kiedy myślimy w kategoriach bycia. Posiadanie czegoś to tworzenie barier, ograniczanie samego siebie. Bycie to doświadczanie, to otwarcie się na rozwój, na przepływ obfitości. Autor świetnie opisuje obydwa pojęcia używając rozmaitych przykładów.

Zobaczcie, można powiedzieć: "Mam syna", albo"Jestem ojcem", "Mam samochód" - "Jestem właścicielem samochodu". "Mam piękną, kochającą dziewczynę" - "Jestem (albo "tworzę"") w szczęśliwym, pełnym miłości związku". Zobaczcie jak te drobne różnice, diametralnie mogą zmienić kierunek uwagi i energii, która za nią podąża. Nie można "mieć" miłości. "Posiadanie miłości" wiąże się z ograniczeniami. Miłość nie jest żadną "rzeczą", miłość to aktywność twórcza, to otwarcie się na życie. Miłość to przepływ, miłość to doświadczanie. Miłość to ekspresja istnienia. Miłość to wolność. Mówi się o zdobywaniu miłości, a kiedy się już ją zdobędzie, wtedy się ją posiada. Wtedy też staje się własnością. Nasza uwaga zostaje odwrócona od doświadczania, a kieruje się ku posiadaniu. Wtedy kiedy ją utracimy, czujemy się jakbyśmy wraz z nią utracili jakąś część siebie. I wtedy powstaje pustka, której zapełnienie zapewne wielu z nas zajęło, zajęłoby bądź wciąż zajmuję masę czasu. Pomyślcie o tym.

Podobnie w kwestiach wiary, oraz innych ważnych dla naszego życia aspektach autor porusza tak wiele zagadnień, że brakłoby mi wieczora by wszystko to opisać. Książkę tę czytałem w ubiegłym roku, i chyba po tym moim poście zacznę ją czytać ponownie - świeżo po lekturze powiedziałbym wam z pewnością coś więcej - ale moje przemyślenia mam nadzieję również zachęcą was, do sięgnięcia po tę pozycję. Po ostatnich moich życiowych doświadczeniach z pewnością zobaczę w niej coś, na co do tej pory byłem ślepy.

To bardzo ważna według mnie książka, może nie traktująca o prawie przyciągania wprost, ale pracująca głęboko u jego fundamentów. Docierająca do rdzenia istoty człowieka - do bycia i do doświadczania. Naprawdę, bardzo wam wszystkim polecam, jeśli jeszcze nie czytaliście. I polecam wam przeczytać ją jako pierwszą, z tych wszystkich które tutaj wymieniłem.

Tak mi jeszcze teraz na koniec przyszło do głowy fajne podsumowanie tej książki, w jednym zaledwie zdaniu:
Być to znaczy Żyć, a mieć znaczy chcieć. Wszak wszyscy wiemy, jak chciejstwo potrafi przeszkodzić w praktykowaniu prawa przyciągania ;)
Przeczytajcie, a nie pożałujecie :)


3. O sztuce miłości - Erich Fromm

Na koniec pozycja numer trzy, czyli "O sztuce miłości". To również rozwinięcie wątków poruszonych w dwóch wcześniejszych książkach które wymieniłem, ta poświęcona jest w całości miłości. Miłości do życia, miłości własnej. miłości romantycznej, miłości braterskiej. Miłości do Boga. Naprawdę warto po nią sięgnąć, jak i po pozostałe o których pisałem. Dlatego nie będę pisał o niej więcej, sięgnijcie po nią i sami się przekonajcie.

Pozdrawiam, i życzę nam wszystkim abyśmy potrafili doświadczać życia jak najwięcej i jak najczęściej :)
Lepiej być szczęśliwym, niż mieć dobry humor

Za ten post autor michu otrzymał podziękowania - 3
Infinity, violet_vill, Świetlista
Avatar użytkownika
michu
 
Posty: 72
Dołączył(a): 7 wrz 2018, o 12:16
Podziękował : 72 razy
Otrzymał podziękowań: 77 razy

Re: Jakie książki polecacie?

Postprzez czarekboss » 30 sie 2020, o 18:11

Witam mam do was pytanie co uważacie o książce Tajemnice Podświadomości Sinielnikow, czy ktoś próbował stosować się do rad zawartych w tej książce ? Bardzo ciekawe podejście to naszych wewnętrznych myśli w moim przypadku bardzo otworzyła mi oczy. Jestem ciekaw waszych opini?
Avatar użytkownika
czarekboss
 
Posty: 14
Dołączył(a): 20 lip 2020, o 21:49
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Re: Jakie książki polecacie?

Postprzez jesienna » 31 sty 2021, o 23:56

Polecam książkę "Nieświadomy mózg. Twoje prawdziwe ja kryje się głębiej, niż myślisz" autorstwa Leonarda Mlodinowa.

W ciekawy sposób wyjaśnione są procesy przebiegające poza naszą świadomością, bogata w opis wielu eksperymentów naukowych.

Ostatni rozdział tej książki uważam za niezwykle motywujący. Poniżej zacytuję kilka zdań, które mnie zainspirowały.

"Nieliczne tylko osiągnięcia, niezależnie od ich rozmiarów, nie zależą od wiary w siebie osoby, która ich dokonuje".

"Rozumowanie umotywowane pozwala nam się bronić przed złym nastrojem i w efekcie daje siłę do pokonywania przeszkód, które w przeciwnym razie mogłyby nas przerosnąć. Im częściej mu się oddajemy, tym lepiej zdajemy się czuć, ponieważ uskrzydla nas ono i pcha do stania się tym, kim się widzimy".

" Sami wybieramy, w co chcemy wierzyć. Dobieramy sobie przyjaciół, kochanków i partnerów nie tylko ze względu na to, co w nich widzimy, ale też ze względu na to, co oni widzą w nas".
jesienna
 
Posty: 3
Dołączył(a): 3 gru 2020, o 21:46
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Jakie książki polecacie?

Postprzez cabochard » 1 lut 2021, o 18:32

czarekboss napisał(a):co uważacie o książce Tajemnice Podświadomości Sinielnikow,

Rosyjska szkoła duchowości, czytałam, nie podobało mi się. To było dawno, więc teraz nie pamiętam konkretów, ale wiele stwierdzeń stamtąd wywoływało u mnie wewnętrzny bunt. Przypomina mi się coś takiego, że jak żona ma dysfunkcyjnego (przemocowego) męża to powinna się doszukiwać winy jego dysfunkcji w sobie (jak się mylę to mnie popraw). Jak lubisz rosyjską myśl to ja polecam chociażby Vitaliy Gibert "Modelowanie przyszłości".
Celem życia jest przeżyć życie szczęśliwie
Należy robić to, co się chce i nie robić tego, czego się nie chce
~Tatiana Mitkowa~

Za ten post autor cabochard otrzymał podziękowanie od
Mal
Avatar użytkownika
cabochard
 
Posty: 360
Dołączył(a): 7 gru 2017, o 22:03
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Swobodne dyskusje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 25 gości

cron