Szanuj się

medytacja, ezoteryka, nauki wschodu

Szanuj się

Postprzez soma » 11 mar 2018, o 13:29

Z pewnoscia kazdy slyszal w swoim zyciu slowa:
*Szanuj sie
*Na szacumek trzeba sobie zasluzyc
*Jak sie nie bedziesz szanowal to nikt cie nie bedzie szanowal
*Nie ponizaj sie

Co tak wlasciwie oznaczaja te slowa: szanuj sie?
Co trzeba robic czy nie robic, zeby moc powiedziec: szanuje sie?
soma

Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Re: Szanuj się

Postprzez cabochard » 11 mar 2018, o 13:43

Dla mnie najbliższa definicja to nie robienie nic wbrew sobie i tak też staram się żyć.
cabochard

Podziękował : 33 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez emerald » 11 mar 2018, o 13:53

Ja widze to głównie jako brak przyzwolenia na zachowania godzące w poczucie mojej wartosci oraz asertywność zwlaszcza nie branie na wlasne barki zbyt wielu obowiązków.
nie zostawiaj swoich wibracji samopas
emerald

Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postprzez Scarlett » 11 mar 2018, o 15:43

Widzę to tak jak emerald ;)
W CAŁYM CHAOSIE JEST KOSMOS. W CAŁYM NIEPORZĄDKU SEKRETNY PORZĄDEK.
Carl Gustav Jung
Scarlett

Podziękował : 443 razy
Otrzymał podziękowań: 1554 razy

Postprzez mrO » 11 mar 2018, o 16:53

W sensie reagowanie na akcje drugiej osoby względem "mnie", bo ten ktoś "źle postępuje" ?
Po co mi to ? Niech mi wchodzą na głowę, niech robią sobie co chcą, niech gadają sobie co chcą. W ogóle mnie to nie interesuje.
Mateusz 16:18 "Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą."

Marnowanie czasu na reakcje spowodowaną przez drugą osobę jest dalej marnowaniem czasu :)
Change your Personality to change your Reality. :brawo
mrO

Podziękował : 66 razy
Otrzymał podziękowań: 212 razy

Postprzez emerald » 11 mar 2018, o 17:36

mrO napisał(a):W sensie reagowanie na akcje drugiej osoby względem "mnie", bo ten ktoś "źle postępuje" ?
)

Nie w sensie udowadniania czegos komus tylko krotko i stanowczo odcinania się od sytuacji/osob destrukcyjnych. Nie pozwolić komuś wejsc sobie na glowe czy byc wykorzystywanym np pod plaszczykiem przyjaźni. Miec odwagę zakończyć jakąkolwiek relację ktora nam nie sluzy, zamiast ciągnąć cos wbrew sobie bo np jakas osoba nas potrzebuje(W pracy prywatnie itp) . Spakować i wystawic rzeczy chłopaka za drzwi ktory nas nie docenia, tylko ciagle "bierze". Szanowanie siebie to stawianie granic. Nie wiem gdzie w tym jest miejsce na marnowanie czasu według Ciebie
nie zostawiaj swoich wibracji samopas

Za ten post autor emerald otrzymał podziękowanie od
Scarlett
emerald

Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postprzez dinka » 11 mar 2018, o 18:46

Zgadzam się z tym, co napisała Emerald.
Nie wiem, jak Wam, ale w moim odczuciu szacunek do siebie jest to forma miłości do siebie ( lub conajmniej akceptacji siebie) to dbanie o siebie i o swoje potrzeby, otwarte wyrażanie siebie.
Bądź głosem a nie tylko echem....

Za ten post autor dinka otrzymał podziękowanie od
Scarlett
dinka

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postprzez Born1975 » 13 mar 2018, o 23:54

Szanowanie się... to wszystko zależy od kontekstu. Dla mnie szanować sie to będzie dbać o zdrowie, ale też dbać o swój wizerunek. Szanować można też swój czas. Jak ktoś nie szanuje swojego czasu, to tym samym nie szanuje też siebie.

Szanować się ma też oczywiście podtekst seksualny. Stereotyp jest taki, że cierpią na tym głównie kobiety (ale ona puszczalska, dz..ka, albo jeszcze gorzej ku..a). Ale tyczy się to również mężczyzn, choć stereotyp społeczny względem nich jest bardzo pobłażliwy.

Szanować się, to też odpowiednio się ubierać. Zobaczcie na niektórych celebrytów jak epatują golizną... czy piosenkarze muszą chodzić na wpół rozebrani, albo pokazywać na scenie gołe tyłki (np. Angus Young, a z polskich Krzysztof Skiba).

Szanowanie sie ma wiele wspólnego z szacunkiem. Osoby, które się nie szanują to mają ciężko, by zdobyć szacunek innych (może z wyjątkiem celebrytów, którzy mają swoich fanów).

I tak mogę jeszcze długo o tym pisać, ale to co podałem chyba wystarczy.
Sé quien soy y no me importa lo que digan los demás. :mrgreen:
Born1975

Podziękował : 827 razy
Otrzymał podziękowań: 565 razy

Postprzez akasha » 14 mar 2018, o 01:24

Dla mnie to nie udawanie, ze np. "deszczyk pada", gdy ktoś na mnie metaforycznie pluje. Chociaż niby tutaj gdzieś przy okazji tematu o odzyskiwaniu ex podajże napisane było co innego, w stylu, że nie ważne że teraz ta osoba jest chamska, ty utrzymuj obraz, że jest cudownie. Nie wiem, dla mnie nawet wyorażanie sobie jak to jest wspaniale z kimś, kto zachowuje się na dana chwilę paskudnie, jest jakby brakiem szacunku do siebie, chociaż wiem, że z miłości (gdy się po wielu latach znajdzie swoj ideal i na poczatku wydaje się ze to wzajemne uczucie) czlowiek jest gotowy na wiele. Sama przez to teraz przechodzę i nie wiem jak to ugryźć.
akasha

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Renata » 14 mar 2018, o 19:02

Mnie szacunek do siebie kojarzy się z miłością do siebie. Kiedy nie brakuje nam tej miłości, to i szacunek objawia się w naturalny sposób. Brak miłości własnej to otwarcie się na krzywdy i zranienia innych ludzi, to dopuszczenie do pogwałcenia swojej istoty (ciała, umysłu, ducha).
Szacunek i miłość to jedno i to samo.
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Renata

Podziękował : 630 razy
Otrzymał podziękowań: 798 razy

Następna strona

Powrót do Rozwój duchowy