Inspirujące opowieści, bajki, legendy

medytacja, ezoteryka, nauki wschodu

Inspirujące opowieści, bajki, legendy

Postprzez Calcifer » 17 cze 2014, o 17:50

Wątek ten dotyczy różnego rodzaju opowieści dotyczących szeroko rozumianego rozwoju duchowego. Osobiście słyszałem tysiące takich opowiastek i myślę, że warto się nimi dzielić :)

W pewnej okolicy przez bardzo długi czas nie padał deszcz. wszystko było wyschnięte; w końcu mieszkańcy postanowili sprowadzić zaklinacza deszczu. Wysłali delegację do odległego miasta, w którym żył, z usilną prośbą, żeby przybył najszybciej jak to możliwe i wywołał deszcz dla ich spalonych pól.

Zaklinacz deszczu, stary mądry człowiek, obiecał to zrobić pod warunkiem, że otrzyma do dyspozycji samotną, małą chatkę stojącą w otwartym terenie, w której będzie mógł samemu przebywać przez trzy dni; nie będzie potrzebował nic do jedzenia ani do picia. Wtedy zobaczy, co da się zrobić. Jego żądania zostały spełnione.

Wieczorem trzeciego dnia spadł rzęsisty deszcz. nieszczędzący pochwał, wdzięczny tłum udał się do jego domu i zawołał : "Jak tego dokonałeś? Powiedz nam".

"To było całkiem proste", odpowiedział zaklinacz deszczu. Przez trzy dni jedynie doprowadzałem siebie do porządku. Wiem, że kiedy ja jestem uporządkowany, to cały świat też będzie uporządkowany i susza musi ustąpić miejsca deszczowi".
Sekretna technika starożytnych o nazwie "Kame Ha Me Ha"

https://www.youtube.com/watch?v=JnQIe_Xqs5k
Calcifer
Inicjator forum

Podziękował : 224 razy
Otrzymał podziękowań: 433 razy

Re: Inspirujące opowieści, bajki, legendy

Postprzez Calcifer » 17 cze 2014, o 17:59

Umysł, intelekt i kształtowane treści tego umysły są Tym,
Tak samo jak świat i wszystko,
Co wydaje się od Tego różne,
Wszystkie rzeczy, które można poczuć
I postrzegający, a także tępota, niechęć, pożądanie i oświecenie.

Jak lampa, która świeci w ciemnościach duchowej niewiedzy,
Tak usuwa zaciemnienia umysłu
Tak dalece jak utrzymuje się
Fragmentacja intelektu.
Kto może wyobrazić sobie własną istotę niepragnienia?

Nie ma niczego, co można by zanegować,
Potwierdzić lub uchwycić;
Ponieważ Tego w ogóle nie można pojąć.
Ogarnięci iluzją spętani są
Fragmentacją intelektu;
Spontaniczność pozostaje niepodzielna i czysta.

Jeśli pytasz o ostateczność wysuwając postulaty wielu i jednego,
Nie uzyskasz jedności,
Ponieważ czujące istoty wyzwalane są poprzez
przekroczenie wiedzy.
Promienność jest mocą
Ukrytą w intelekcie,
I to ukazywane jest jako medytacja;
Niezachwiany Umysł jest naszą prawdziwą esencją.

(Pisownia oryginalna)

Calcifer
Inicjator forum

Postprzez Calcifer » 17 cze 2014, o 18:02

Zdarzyło się to podczas spotkania odnowy religijnej z udziałem Billy'ego Grahama - jakiś facet zbierał datki, a potem zaczął rozdawać pieniądze. Dwóch policjantów złapało go na gorącym uczynku, a potem zaprowadzili do Billy'ego Grahama. Oczywiście Billy Graham był bardzo zły i powiedział do tego człowieka:

"Te pieniądze należą do Boga, a co Ty próbowałeś zrobić? Próbowałeś oszukać Boga?"

Ten człowiek odpowiedział: "Proszę pana, zbierałem pieniądze, żeby zbliżyć się do Boga - oczywiście, eliminując pośrednika".

Calcifer
Inicjator forum

Postprzez Calcifer » 17 cze 2014, o 18:04

Na temat "pomocy" innym :)

Wszedł biznesmen do baru, usiadł i zobaczył faceta z bananem w uchu. Wyobraź sobie, z bananem w uchu! I myśli sobie: „Czy ja czasem nie powinienem mu jakoś o tym powiedzieć? Nie, przecież to nie moja sprawa”. Ale myśl ta nie daje mu spokoju. Po jednym czy dwóch drinkach zwraca się do faceta:

- Przepraszam, hmm, ma pan banana w uchu.
Facet na to: - Przykro mi, ale nie wiem, o co panu chodzi.
Biznesmen powtarza:- Ma pan banana w uchu!
Na co indagowany:- Głośniej poproszę, bo mam banana w uchu!

Calcifer
Inicjator forum

Postprzez dariaanna » 18 cze 2014, o 10:13

Pewien mężczyzna, rozglądając się wokół siebie i widząc cały ból oraz cierpienie panujące na świecie, popadł w rozpacz. Nie wiedział co dalej począć z tym wszystkim i mógł jedynie paść na kolana i walić pięściami w ziemię. Przez łzy krzyczał do Boga:

- Spójrz na ten bałagan! Przyjrzyj się cierpieniu i bólowi, który panoszy się po świecie. Zobacz jak wiele jest śmierci i nienawiści. Och, Panie. Dlaczego nic z tym wszystkim nie robisz?

A Bóg odpowiedział:

- Jak to nic nie robię? Przecież posłałem ciebie.

:)
dariaanna

Podziękował : 113 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Postprzez Calcifer » 18 cze 2014, o 10:38

Budda zawarł w sutrze pewną historię:

Człowiek przechodzący przez pole natknął się na tygrysa. Zaczął uciekać, lecz tygrys podążył za nim. Kiedy mężczyzna dobiegł do przepaści, chwycił korzeń dzikiej winorośli i zaczął się zsuwać w dół. Tygrys węszył za nim w górze. Drżąc ze strachu, mężczyzna spojrzał w dół. Daleko na dnie przepaści drugi tygrys czekał już na niego. Jedyną nicią łączącą go z życiem była winorośl.

Dwie myszy, jedna biała, druga czarna, zaczęły powoli podgryzać łodygę winorośli. To oznaczało koniec. Jednak mężczyzna spostrzegł soczystą truskawkę rosnącą w pobliżu. Przytrzymując się winorośli jedną ręką, sięgnął po owoc. Jakże był słodki!

Calcifer
Inicjator forum

Postprzez Alter_Ego » 18 cze 2014, o 11:57

Rozdział 14

Jezus chodzi po jeziorze
22 Zaraz też przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy.
23 Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał.
24 Łódź zaś była już sporo stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny.
25 Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze.
26 Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli.
27 Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! Ja jestem, nie bójcie się!»
28 Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!»
29 A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, przyszedł do Jezusa.
30 Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!»
31 Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, małej wiary?»
32 Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył.
33 Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».
Naczelny Sceptyk Forum ;)
Alter_Ego

Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy

Postprzez Renata » 18 cze 2014, o 16:30

U fryzjera
Pewien mężczyzna poszedł, jak co miesiąc, do fryzjera. Zaczęli rozmawiać o różnych sprawach. Ni z tego, ni z owego, wywiązała się rozmowa o Bogu.
Fryzjer powiedział:

- Wie pan, ja nie wierzę, że Bóg istnieje.

- Dlaczego pan tak uważa? - zapytał klient.

- Cóż, to bardzo proste. Wystarczy tylko wyjść na ulicę, żeby się przekonać, że Bóg nie istnieje. Gdyby Bóg istniał, myśli pan, że istniałoby tyle osób chorych? Istniałyby opuszczone dzieci? Gdyby istniał Bóg, nie byłoby bólu, nie byłoby cierpienia... Po prostu nie mogę sobie wyobrazić Boga, który na to wszystko pozwala.

Klient pomyślał chwilę, chciał coś powiedzieć, ale zrezygnował. Nie chciał wywoływać niepotrzebnej dyskusji. Gdy fryzjer skończył, klient zapłacił i wyszedł. I w tym momencie zobaczył na ulicy człowieka z długą zaniedbaną brodą i włosami. Wyglądało na to, że już od dłuższego czasu jego włosy i broda nie widziały fryzjera. Był zaniedbany i brudny.

Wtedy klient wrócił i powiedział:

- Wie pan co? Fryzjerzy nie istnieją!

- Bardzo śmieszne! Jak to nie istnieją? - zapytał fryzjer - Ja jestem jednym z nich!

- Nie - odparł klient - Fryzjerzy nie istnieją, bo gdyby istnieli, nie byłoby ludzi z długimi włosami i brodą, jak ten człowiek na ulicy.

- A nie, fryzjerzy istnieją, to tylko ludzie nie poszukują nas z własnej woli.

- No właśnie - powiedział klient. - Dokładnie tak. Bóg istnieje, to tylko ludzie Go nie szukają i robią to z własnej woli, dlatego jest tyle cierpienia i bólu na świecie.

Bóg nie obiecywał dni bez bólu, radości, bez cierpienia, słońca bez deszczu.
Obiecał siły na każdy dzień, pociechę wśród łez i światło na drodze...
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Renata

Podziękował : 609 razy
Otrzymał podziękowań: 764 razy

Postprzez Renata » 18 cze 2014, o 16:38

"Ruch
Pewien młody człowiek przyszedł do mistrza i powiedział:
- Mistrzu, radziłeś mi, abym powtarzał codziennie, że przyjmuję radość do swojego życia. Powtarzam to zdanie kilka razy dziennie, a radości wciąż brak w moim życiu. Ciągle jestem samotny. Co mam robić?
Mistrz w milczeniu położył przed młodzieńcem trzy przedmioty: łyżkę, kubek i świecę.
- Powiedz, który z tych przedmiotów wybierasz, - poprosił.
- Wybieram łyżkę, - odparł mężczyzna.
- Powtórz to pięć razy.
- Wybieram łyżkę, wybieram łyżkę, wybieram łyżkę, wybieram łyżkę, wybieram łyżkę… - pokornie powtórzył uczeń.
- Widzisz, - powiedział mistrz, - możesz powtarzać milion razy dziennie, że wybierasz łyżkę, ale od powtarzania łyżka nie znajdzie się w twoim posiadaniu. Musisz wyciągnąć rękę i wziąć ją.
Wykonasz jakieś działanie czy będziesz tylko powtarzał?"
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Renata

Podziękował : 609 razy
Otrzymał podziękowań: 764 razy

Postprzez Calcifer » 18 cze 2014, o 21:13

Dziś usłyszałem pewną opowieść, którą być może znacie w innej wersji ale sens pozostanie ten sam :) Historia z zasłyszenia, więc mogę nie dokładnie oddać treść :)

Pewnego dnia, czwórka rodzeństwa straciła w wypadku samochodowym rodziców i zostali sami. Były to małe dzieci ale na tyle świadome, że wiedziały jak wiele straciły i były strasznie załamane stratą rodziców. Dziećmi postanowił zaopiekować się ich dziadek. Któregoś dnia, niedługo po tragicznych wydarzeniach o których piszę powyżej, dziadek zabrał dzieci do lasu.

Wziął jeden patyk i go złamał. Po czym powiedział : Każdy z Was w tym momencie jest jak ten patyk, gdy będziecie samotni, będzie łatwo Was złamać.

Następnie wziął cztery patyki, zwinął je w jeden zwitek i spróbował złamać. Nie udało mu się. Dał spróbować złamać patyki każdemu z czwórki dzieci i również nie udało im się złapać kiści patyków. Dziadek powiedział : Tak jak mówiłem, każde z Was jest jak patyk, który samotny łatwiej jest złamać, jednak gdy się zjednoczycie i będziecie trzymać się razem to nic Was nie złamie.

Prosta a piękna opowieść :)

Calcifer
Inicjator forum

Następna strona

Powrót do Rozwój duchowy