Yin&Yang

medytacja, ezoteryka, nauki wschodu

Yin&Yang

Postprzez Scarlett » 10 lip 2017, o 12:24

Co sądzicie o Yin&Yang? Uwielbiam tę filozofię i jak najbardziej zgadzam się z taką koncepcją.

Koncepcja yin i yang pochodzi z antycznej filozofii chińskiej i metafizyki. Opisuje ona dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie.
Źródło: Wikipedia

Wiąże się to też z synchronicznością, przeciwieństwami, dopasowaniem. Świetnie widać to na przykładzie związków. Dwie uzupełniające się części tworzą relację idealną.
Zawsze mnie to interesowało, ale od jakigoś czasu, kiedy zaczęłam wchodzić w tematy przyczynowości, kwantowości, sychroniczności, widzę to wszystko bardzo dokładnie.. Widzę w świecie i w swoich relacjach. Kocham Wszechświat za tę strukturę. Jest idealnie stworzony. Poczułam z tym taką zgodność, że nawet mam zamiar sprawić sobie bransoletkę z symbolem yin&yang. I to taką wyjątkową, na zamówienie :D

1. Yin i yang nie wykluczają się wzajemnie.
Wszystko ma swoje przeciwieństwo, jednak nigdy całkowite, a jedynie względne. Żadna rzecz nie jest nigdy w pełni yin ani całkowicie yang. Każde z nich zawiera w sobie pierwiastek swojego przeciwieństwa. Dla przykładu: zima zmienia się w lato, a "co się wzniosło - opaść musi".

2. Yin i yang są współzależne.
Jedno nie może istnieć bez drugiego, tak jak dzień nie może istnieć bez nocy, światło bez ciemności, czy śmierć bez życia.

3. Tak yin jak i yang jest podzielne.
Każdy aspekt yin lub yang można dalej podzielić na mniejsze składowe yin i yang. Dla przykładu, temperaturę można określić jako gorącą lub zimną. Jednak gorąco można podzielić jeszcze na ciepło i upał, a zimno na chłód i mróz. W każdym spektrum istnieje mniejsze spektrum; każdy początek jest chwilą w czasie, więc posiada początek i koniec, tak samo jak godzina ma początek i koniec.

4. Yin i yang wchłaniają i jednocześnie podtrzymują się wzajemnie.
Yin i yang znajdują się zwykle w stanie równowagi - kiedy jedno wzrasta, drugie maleje. Mogą się też jednak nie równoważyć. Wyróżniamy cztery stany braku równowagi: nadmiar yin, nadmiar yang, niedostatek yin i niedostatek yang. Jednakże cały czas wzajemnie się uzupełniają: w przypadku nadmiaru yin występuje niedostatek yang i vice versa. Brak równowagi jest czynnikiem względnym: nadmiar yang "wymusza" zmniejszenie się yin.

5. Yin i yang mogą przekształcić się w siebie nawzajem.
W pewnej konkretnej sytuacji yin może przekształcić się w yang i odwrotnie. Noc zmienia się w dzień, ciepło stygnie, a życie zmienia się w śmierć. Niemniej jednak i ta przemiana jest względna, jako że noc i dzień mogą ze sobą współistnieć w tym samym czasie na Ziemi widzianej z kosmosu.

6. Część yin znajduje się w yang, a część yang znajduje się w yin.
Mniejsze koła w każdym z nich służą jako:
1.przypomnienie, że zawsze pierwiastek jednego znajduje się w drugim. Tak samo jak zawsze znajdziemy odrobinę światła w ciemności (np. gwiazdy na nocnym niebie); żadna z tych cech nie jest nigdy skończona.
2.przypomnienie, że ekstremalne skrajności zmieniają się natychmiast w swoje przeciwieństwo, jak również to, iż cechy yin i yang zależą od punktu widzenia obserwatora. Dla przykładu: najtwardszy kamień najłatwiej skruszyć. To pokazuje, że bezwzględne rozgraniczenie między jednym a drugim nie jest możliwe.

Źródło: Wikipedia

Obrazek
W CAŁYM CHAOSIE JEST KOSMOS. W CAŁYM NIEPORZĄDKU SEKRETNY PORZĄDEK.
Carl Gustav Jung

Za ten post autor Scarlett otrzymał podziękowanie od
TheMe
Avatar użytkownika
Scarlett
 
Posty: 3181
Dołączył(a): 11 gru 2015, o 00:11
Podziękował : 484 razy
Otrzymał podziękowań: 1871 razy

Re: Yin&Yang

Postprzez Renata » 10 lip 2017, o 16:29

Podoba mi się ta filozofia. Tłumaczy że wszystko jest potrzebne, nawet to czego nie chcemy. Pełnia życia :sun
Kiedyś o tym pisałam tutaj: viewtopic.php?p=11947#p11947
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Avatar użytkownika
Renata
 
Posty: 3088
Dołączył(a): 9 cze 2014, o 20:14
Podziękował : 640 razy
Otrzymał podziękowań: 829 razy

Re: Yin&Yang

Postprzez Born1975 » 10 lip 2017, o 21:55

Każda religia i filozofia zawiera w sobie yin yang. Oczywiście twórcy tych systemów nie zdawali sobie sprawy z istnienia yin yang tak jak to opisują Chińczycy, ale...

Nasz świat jest dualny, działa na zasadzie przeciwieństw: dobro-zło, światło-ciemność, mężczyzna-kobieta itd. Kwestia przenikania się yin z yang.... Hmmm podam przykład. Coś co dla jednej osoby będzie przekleństwem, dla innej będzie błogosławieństwem. Wyobraźmy sobie, że są dwie osoby. Obie wpadają w gigantyczne wręcz długi. Pierwsza osoba załamuje się totalnie, nie widzi sensu życia, staje się wrakiem człowieka. Druga osoba robi wszystko by z tego wyjść, jest jej ciężko ale postanowiła sobie, że da radę i nigdy więcej nie dopuści do tego by się znaleźć w takiej sytuacji. Szuka możliwości i zapierdziela. W końcu odbudowuje to co straciła i ma teraz więcej, krótko mówiąc zostaje człowiekiem sukcesu.

Pierwsza z tych osób gdy znalazła się pod wpływem yin, nie wiedziała, że w całej tej sytuacji jest wciąż cząstka yang. Druga osoba być może też o tym nie wiedziała, ale to nie powstrzymało jej by coś z tym zrobić.

Tu chcę jeszcze wspomnieć o chińskim słowie kryzys:

Obrazek

Zapisujemy je dwoma znakami, tak jak na obrazku. Pierwszy oznacza zagrożenie/niebezpieczeństwo, a drugi szansę/możliwość/nowy początek. Czyli jakby nie patrzeć mamy tu znowu do czynienia z yin yang :D
No tengo miedo de nada :mrgreen:
Avatar użytkownika
Born1975
 
Posty: 2227
Dołączył(a): 9 cze 2014, o 22:56
Lokalizacja: smileoo.com
Podziękował : 848 razy
Otrzymał podziękowań: 603 razy

Re: Yin&Yang

Postprzez TheMe » 11 lip 2017, o 20:24

Cała filozofia bardzo do mnie przemawia wgl jestem zafascynowana Azjatyckimi wierzeniami i koncepcjami :sun
''...Zacznij myśleć tym czego pragniesz. Wypełnij się tym. Prościej się nie da!'' ;)
Avatar użytkownika
TheMe
 
Posty: 466
Dołączył(a): 24 cze 2016, o 11:09
Podziękował : 224 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Yin&Yang

Postprzez Scarlett » 11 lip 2017, o 20:34

Ja też :D
W CAŁYM CHAOSIE JEST KOSMOS. W CAŁYM NIEPORZĄDKU SEKRETNY PORZĄDEK.
Carl Gustav Jung
Avatar użytkownika
Scarlett
 
Posty: 3181
Dołączył(a): 11 gru 2015, o 00:11
Podziękował : 484 razy
Otrzymał podziękowań: 1871 razy

Re: Yin&Yang

Postprzez Slonce » 12 lip 2017, o 09:42

Ciekawa filozofia, co więcej to właśnie balans między tymi dwiema przeciwnościami ma wpływ na nasze samopoczucie. W chińskiej medycynie tradycyjnej dobre zdrowie jest wynikiem równowagi między Yang i Yin, pełnej harmonii, która między nimi zachodzi. To właśnie stanowi o prawidłowym funkcjonowania naszych narządów i naszego całego organizmu. Według tej tezy choroba to stan braku równowagi, dysharmonia, nieład, czy chaos. Taki stan powoduje, że raz jedna faza ma przewagę , a raz druga.

Tradycyjna medycyna chińska rozpoznaje w ciele człowieka subtelny system energetyczny, w którym krąży energia życia ( qi ). Zbudowany z dwunastu zwykłych meridian: sześciu zimnych - yin i sześciu gorących - yang. Każdy z nich odnosi się do jednego Zangfu ( organu). Oprócz wymienionych 12 meridian w ciele znajdują się jeszcze 2 ważne meridiany tzw. nadzwyczajne.

Należy poznać siedem urazów i osiem zalet, wówczas można wznieść obie energie yin-yang do harmonii.
Jeśli ktoś nie zna tej wiedzy jego życie będzie skazane od początku na rozkład. W wieku 40 lat zmniejszy swoją witalność o połowę, starci swoją młodzieńczą sprawność, cały czas wszystko będzie się pogarszało. W wieku 50-ciu lat ciało robi się ciężkie, uszy dobrze nie słyszą, oczy nie widzą jasno. W wieku 60-ciu lat energia yin spada do bardzo niskiego poziomu... rozwijają się różne choroby.
Ci, którzy słuchają starych mądrości zachowują dobre ciało, słuch, wzrok i mają jasne wizje. Ich ciała pozostają lekkie i mocne. Mimo, że się starzeją pozostają pełnosprawne i energiczne. Są zdolne do sprawowania władzy nad ciałem, duszą, i innymi rzeczami. Są radośni, pełni godności i spokoju. Wiedzą, że cokolwiek w życiu robili spełnili swój obowiązek, chociaż życie dobiega końca to jednak się nie kończy... nadal obserwują siebie, służą swoim doświadczeniem.
Źródło: https://www.vismaya-maitreya.pl
Avatar użytkownika
Slonce
 
Posty: 495
Dołączył(a): 20 wrz 2016, o 17:13
Podziękował : 157 razy
Otrzymał podziękowań: 229 razy

Re: Yin&Yang

Postprzez Scarlett » 12 lip 2017, o 09:44

Slonce napisał(a):Według tej tezy choroba to stan braku równowagi, dysharmonia, nieład, czy chaos.

Dwupunkt mówi to samo :sun
W CAŁYM CHAOSIE JEST KOSMOS. W CAŁYM NIEPORZĄDKU SEKRETNY PORZĄDEK.
Carl Gustav Jung
Avatar użytkownika
Scarlett
 
Posty: 3181
Dołączył(a): 11 gru 2015, o 00:11
Podziękował : 484 razy
Otrzymał podziękowań: 1871 razy

Re: Yin&Yang

Postprzez Slonce » 12 lip 2017, o 10:26

Właściwie jakby się tak zastanowić to większość "filozofii" takich jak Dwupunkt, Abraham, czy nawet Yin i Yang mają wspólny złoty środek - wszystko, co nas otacza, spotyka to rezonans naszego poczucia równowagi, połączenia ze Źródłem, czy zaufania Polu :) I to właściwie jest piękne, cała ta szeroka perspektywa. A najfajniejsze jest to, że coraz więcej ludzi zaczyna rozumieć, że sami są kreatorami swojego życia, ostatnio spotykam coraz więcej takich osób - tych, w których dopiero kiełkuje przebudzenie i takich, którzy są bardziej uświadomieni <33
Avatar użytkownika
Slonce
 
Posty: 495
Dołączył(a): 20 wrz 2016, o 17:13
Podziękował : 157 razy
Otrzymał podziękowań: 229 razy

Re: Yin&Yang

Postprzez Scarlett » 12 lip 2017, o 10:33

Bo tak właśnie skonstruowany jest świat :)
I naszym zadaniem jest uświadomienie w tym ludzi, którzy nie znają tak naprawdę mechanizmów tego świata, a PP mają za magię "za wszelką cenę".
W CAŁYM CHAOSIE JEST KOSMOS. W CAŁYM NIEPORZĄDKU SEKRETNY PORZĄDEK.
Carl Gustav Jung
Avatar użytkownika
Scarlett
 
Posty: 3181
Dołączył(a): 11 gru 2015, o 00:11
Podziękował : 484 razy
Otrzymał podziękowań: 1871 razy

Re: Yin&Yang

Postprzez TheMe » 14 lip 2017, o 21:55

Dokładnie jak trochę pogrzebać wiele różnych nurtów mówi o tym tylko innymi słowami :sun
''...Zacznij myśleć tym czego pragniesz. Wypełnij się tym. Prościej się nie da!'' ;)
Avatar użytkownika
TheMe
 
Posty: 466
Dołączył(a): 24 cze 2016, o 11:09
Podziękował : 224 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy


Powrót do Rozwój duchowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości