Potrzeby duszy a ego

medytacja, ezoteryka, nauki wschodu

Potrzeby duszy a ego

Postprzez Kala » 3 kwi 2017, o 08:56

Hej, mam nadzieję, ze w dobrym dziale piszę.

Jak rozróżnić potrzeby duszy od ego?
Czy jeśli ktoś chce wielkich pieniędzy nie tylko dla własnego komfortu, ale ma potrzebę dzielenia się nimi z innymi ludźmi to to jest ego? Dla mnie jest to zastanawiające, czasami mam wrażenie, ze niektórzy dzielą sie "pod publiczkę".
Kala

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Potrzeby duszy a ego

Postprzez Kmicic » 3 kwi 2017, o 11:17

Polecam przeczytać ''Przebudzenie'' Anthonego de Mello :) Myślę ze ta książka odpowie na Twoje pytanko :)
Każdy powinien poznać Jego filozofię...

- http://www.jkrishnamurti.org <3

Za ten post autor Kmicic otrzymał podziękowanie od
Kala
Kmicic

Podziękował : 42 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postprzez Slonce » 3 kwi 2017, o 16:18

Kala napisał(a):Hej, mam nadzieję, ze w dobrym dziale piszę.

Jak rozróżnić potrzeby duszy od ego?
Czy jeśli ktoś chce wielkich pieniędzy nie tylko dla własnego komfortu, ale ma potrzebę dzielenia się nimi z innymi ludźmi to to jest ego? Dla mnie jest to zastanawiające, czasami mam wrażenie, ze niektórzy dzielą sie "pod publiczkę".

Jeśli dana osoba dzieli się z kimś własnymi dobrami, rozgłasza to lub dąży do tego, żeby zbierać pochwały za swoją szczodrość - to wydaje mi się że to właśnie jest działanie z pola ego. Jednak w tym przypadku jest cienka granica, bo czasami i skromność może być udawana. Ale z reguły Ci, którzy pomagają z potrzeby serca, duszy - nie muszą tego rozgłaszać . Nie mają potrzeby zbierania podziękowań, nie potrzebują, żeby ktoś o tym wiedział. Pomagają, bo to wynika z ich wnętrza, często właśnie anonimowo ;)

Czasami jest tak, że ktoś pomaga innym z poczucia winy lub po, to żeby się dowartościować lub np. czuć potrzebnym. Więc w tym przypadku też do głosu dochodzi ego. Ale ego nie zawsze jest takie złe - wystarczy jeśli jesteśmy obudzeni i wiemy, kiedy to właśnie ono wtrąca swoje trzy grosze :D

Za ten post autor Slonce otrzymał podziękowanie od
Kala
Slonce

Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy

Postprzez Kala » 3 kwi 2017, o 16:48

Wlasnie się zastanawiam nad sobą, bo pragnę stworzyć pełną chatę, mega rodzinny, duży dom i w związku z tym potrzebuje na to kasy. Pragnę, by moje dzieci spelnialy swoje pasje w przyszłości (jesli beda chcialy). Chcę się troche poswiecic tej rodzinie, to mi daje szczerą uciechę. W książce Mello czytam, ze wlasnie tym przejawiam ego. A ja myslalam, ze po prostu chce byc dobrą osoba. Jesli to, ze pomagam innym jest egocentryczne, to w takim razie moja potrzeba posiadania pieniędzy tez jest wyrazem potrzeb mojego ego. Wiec jesli proszę Pole o obfitości materialne, to rozumiem ze sie nie spelnia, bo prosi o to moje ego, a nie dusza? Troche to wszystko dziwne, bo ja po prostu bylam przekonana, ze chce dobra dla mojej rodziny bezinteresownie, a wlasnie po lekturze tej książki zglupialam.
Kala

Postprzez Born1975 » 3 kwi 2017, o 16:55

Tylko dlaczego prosisz? Ja nie proszę, ja żądam i dostaję :D

A teraz tak. Po co się zastanawiać nad jakimś ego? Być może ono w ogóle nie istnieje. Czy nie lepiej być po prostu szczęśliwym?
Follow your dreams. They know the way :D

Za ten post autor Born1975 otrzymał podziękowania - 3
Kala, osa, soma
Born1975

Podziękował : 811 razy
Otrzymał podziękowań: 511 razy

Postprzez Kala » 3 kwi 2017, o 19:14

Dzieki dream, tez tak mysle. Lepiej byc po prostu szczęśliwym. Te pytania to po lekturze Boskiej Matrycy. Zostało zasiane we mnie ziarnko niepokoju, ze moze jestem zbyt egocentryczna :D ale wątpliwości sa złe
Kala

Postprzez Kmicic » 4 kwi 2017, o 07:59

Hmmm skoro de Mello Cię nie przebudził to lecimy z cięższym kalibrem :D ''Całkowicie inny sposób życia'' - Jiddu Krishnamurti

:> zobaczymy czy ona pomoże rozwikłać Twe dociekania :>
Każdy powinien poznać Jego filozofię...

- http://www.jkrishnamurti.org <3
Kmicic

Podziękował : 42 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Powrót do Rozwój duchowy