Kim jest Bóg

pp w rozumieniu religii, próby poznania Boga

Re: Kim jest Bóg

Postprzez Renata » 31 sty 2015, o 16:44

Kokos napisał(a):
Happy napisał(a):Mam podobne zdanie jak Renata.

Ale tego mi akurat nie musisz mówić.
Zdziwiłabym się jakby kiedyś było inaczej :lol: :lol:

Kokos, a co to za maniery, hhhmmm? ;)

Wracając do teorii, którą przedstawiłaś, chciałabym wiedzieć, czy znajduje ona odzwierciedlenie w twoim życiu?
Bo jak dla mnie to jest to nieco naciągane. Owszem, patrząc na życie ludzkie, można zamknąć je w jakichś tam etapach, ale żeby tak wszystko po kolei szło u każdego człowieka, to jest to dla mnie nie do pomyślenia.
Naturalnym etapem w życiu jest na pewno okres dojrzewania, albo okres starzenia, to wynika z praw natury, ale te rzeczy, o ktorych napisałaś, po części podyktowane są schematami, jakie panują w danej kulturze. To społeczeństwo narzuca na pewne wzorce zachowań, idziemy za tłumem...
A z Bogiem można zawrzeć przyjaźń w każdym wieku. Nie trzeba czekać, aż strach przed śmiercią zmusi nas do pójścia w Jego kierunku.

Ps. Boga niekoniecznie trzeba szukać w świątyniach. Wiadomo, tam jest klimat i w ogóle, ale lepiej spojrzeć na Niego inaczej, bezpośrednio, nie poprzez strukturę kościoła. Odrzucić wszystko, co nieistotne, całą tę otoczkę, jaką się wokół Niego tworzy i "dotknąć" Go prawdziwie :)
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Renata

Podziękował : 608 razy
Otrzymał podziękowań: 764 razy

Postprzez Kokos » 31 sty 2015, o 17:01

A jakie ? :mrgreen:
Nie Ciebie wszak zaczepiłam :D

Napisałam już, ze w moim życiu nie znajduje to odzwierciedlania,
gdyż ja się wymykam szufladkom.

renata17031 napisał(a):Ps. Boga niekoniecznie trzeba szukać w świątyniach. Wiadomo, tam jest klimat i w ogóle, ale lepiej spojrzeć na Niego inaczej, bezpośrednio, nie poprzez strukturę kościoła. Odrzucić wszystko, co nieistotne, całą tę otoczkę, jaką się wokół Niego tworzy i "dotknąć" Go prawdziwie :)

Zgadzam się. Ja akurat tak robię.
❤ ❤ ❤
Uwielbiam gdy mnóstwo pieniędzy jest w moim doświadczeniu!
Doświadczam wspaniałości życia!
Jestem wspaniałą istotą!
Idealny przepływ energii pieniędzy przez moje doświadczenie, to uwielbiam!
Energia bogactwa pulsuje w moim ciele!
Kokos

Podziękował : 561 razy
Otrzymał podziękowań: 394 razy

Postprzez Calcifer » 31 sty 2015, o 17:15

Kokosik a czym jest spojrzenie Graya? Na podstawie czego on wyciąga swoje wnioski? Czy aby nie na podstawie obserwacji, badania, spostrzeżeń odnośnie ludzi? Czy swoich wniosków nie opiera przypadkiem na tym, że większość ludzi jego zdaniem, przechodzi swoje cykle? Kokosik jeśli mówisz o Johnie Grayu to czytałem go i jego prace opierają się głównie na socjologii, obserwacji człowieka, stereotypowych zachowań. Np. Mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus - to jest czysto socjologiczna książka, odnosząca się do zakorzenionych w kulturze podziałów na temat kobiet i mężczyzn i wynikających z tego różnic w ich zachowaniach.

Kokosik jeśli powiedziałbym Ci, że wszystkie kobiety o imieniu Marysia, lubią jeździć na rowerze to byłaby to wrzucenie Maryś w szufladkę czy nie? Jeśli Gray pisze, że człowiek w wieku 60 lat odnajduje w sobie potrzebę Boga, to czy przypadkiem właśnie to nie jest szufladka? Człowiek człowiekowi nie równy. To co piszesz, moim zdaniem ma wytłumaczenie tylko z socjologicznego punktu widzenia. Czy można ten cykl przypisać do każdej jednostki? Sama twierdzisz, że masz w rodzinie ateistów i oni nie przechodzą tych cyklów, więc czy cykle te można nazwać stałym elementem życia, które odczuwają wszyscy? Jeśli nie odczuwają tego wszyscy, to czy można to nazwać regułą? Jeśli nie można nazwać tego regułą, to czy można mówić o jakimkolwiek cyklu? Jeśli nie można mówić o jakimkolwiek cyklu, który dotyczyłby wszystkich to o czym mowa?

Moim zdaniem cykl ten przechodzą osoby, które w młodości były wychowywane w duchu jakiejś wiary. Mogły odrzucać tą wiarę, nie wierzyć ale jeśli miały choć cień wątpliwości, to istnieje prawdopodobieństwo, że w jesieni życia przypomną sobie o Bogu, bo tego ich uczono. To trochę tak jak szkoła. Cały rok mogłem się obijać, ale jak wiedziałem że zbliża się koniec roku to zaczynałem chodzić do szkoły i łapać dobre oceny by spokojnie zdać. Nie uczyłem się z chęci nauczenia się czegoś o Napoleonie albo z miłości do szkoły a uczyłem się ze strachu przed powtarzaniem roku. Tak samo jest tutaj według mnie. Ludzie całe życie nie szukają Boga, żyją sprawami doczesnymi a gdy zbliża się koniec życia, to przypominają sobie o niebie i piekle i dla spokoju sumienia idą tam gdzie nauczono ich, że Boga jest znaleźć najłatwiej czyli do kościoła.

Nie wiem co dokładnie pisze Gray na ten temat i w jakim kontekście to opisuje, ale jeśli w takim jakim Ty to opisujesz Kokosik to ja osobiście mam inne zdanie. Według mnie to pokazuje jak ziarenko zasiane za czasów dziecka ("Niegrzeczni ludzie idą do piekła a grzeczni do nieba") działa niczym bomba z opóźnionym zapłonem. I to nie tylko do wiary w niebo i piekło się odnosi ale do bardzo wielu spraw, które nazywane są przez niektórych przekonaniami. Dopóki człowiek nie zrozumie, że najbardziej szkodzącym mu przekonaniem jest przekonanie o posiadaniu przekonań i jeśli nie uwolni się z tej ciągłej walki pomiędzy rzekomą prawdą i rzekomym fałszem to dopóty będzie więźniem swych tzw. przekonań i nabytych poglądów. Takie jest moje zdanie :)
Sekretna technika starożytnych o nazwie "Kame Ha Me Ha"

https://www.youtube.com/watch?v=JnQIe_Xqs5k
Calcifer
Inicjator forum

Podziękował : 224 razy
Otrzymał podziękowań: 433 razy

Postprzez Kokos » 31 sty 2015, o 17:20

Powiało radykalizmem :D

Ps. No dobra. pewnych rzeczy nie chce widzieć, by nie zaśmiecać mojej świadomości.
Nie chcę rozmyślać nad tym, co robi Kościół. Podobnie jak nie chcę oglądać
Wiadomości tv ;)
Ostatnio edytowano 31 sty 2015, o 17:24 przez Kokos, łącznie edytowano 1 raz
❤ ❤ ❤
Jestem wspaniałą istotą!
Kokos

Postprzez Czarodziejka » 31 sty 2015, o 17:21

To nie wynika ze strachu! Chociaż tak naprawdę mogę pisać tylko za siebie, to uważam że wynika to z czegoś zupełnie innego.
Myślę, że im ludzie starsi tym wyraźniej widzą ścieżkę swojego życia. Im dłuższa jest droga tym wyraźniej widać co było na niej wartościowe, a co było gównem (przepraszam za słowo) i wszystko im się ładnie układa. To nie strach przed śmiercią powoduje, że ludzie wybierają nagle Boga, ale podejmują świadomą decyzję na podstawie tego, co przeżyli dokonując analizy życia.
Ja chodzę do kościoła, bo chcę by Bóg wiedział że jest przeze mnie wybrany! Nie robię tego ze strachu przed piekłem, ja się piekła nie boję, bo wiem że to Bóg po mnie wyjdzie! W kościele stale o tym słyszę, że Bóg mnie kocha i że zrobił wszystko bym z Nim była. O tym jest chrześcijaństwo.
Mogłabym umrzeć jutro, gdyby nie fakt, że musze córke odchować i chcę jeszcze przekazać wiarę w Boga moim wnukom, gdy je kiedyś będę miała. Ktoś na AB napisał, że czasem tak bardzo chce spotkać się już z Bogiem, że musi sobie przypominać, że w końcu nie jest tutaj za karę. I ja czuję coś podobnego, czasem nie mogę się doczekać. Ale równocześnie zaczyna się traktowac to życie tutaj jakoś tak lżej... zaczynają cieszyć drobne sprawy, czujesz wzięczność za słońce, patrzysz inaczej na cierpiących, ogólnie napiszę - coś się przewartościowuje.
Gdy zaczyna się traktowac Boga jak bliską Osobę, piekło przestaje istnieć, w ogóle nad tym się nie zastanawiasz, chcesz tylko zrobić prezent Bogu, by się radował. Przepraszasz Go za grzech, że się zasmucił. Robisz to nie ze strachu, nie ze "świętości", robisz to z nakazu swojego serca.
Jak się religie traktuje wybiórczo, to owszem słyszy się tylko "piekło" bo to mocno brzmi. Trzeba zajrzeć chociaż trochę w głąb, by cokolwiek odkryć prawdziwego. Jest taki jeden zakonnik Adam Szustak - fajny facet, jak on mówi o Bogu, to obala mi w każdej swojej wypowiedzi moje wyobrażenia! Tam jest wszystko w tych jego wypowiedziach co ludzkie, wszystko czego my doświadczamy. Na YT jest trochę jego filmików (albo tutaj http://www.langustanapalmie.pl/homilie jego kazania takie po 15 min.) jak ktoś obejrzy/przesłucha chociaż kilka, to zobaczy jak zakonnik widzi Boga, i gwarantuję(!) że można się mocno zadzwiwić.
A szukanie Boga w świątyni jest KONSEKWENCJĄ spojrzenia na Niego bezpośrednio:)
Czarodziejka
Inicjator forum

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postprzez Calcifer » 31 sty 2015, o 17:34

Kokosik

Nie przesadzaj z tym radykalizmem :) Staram się grzecznie dyskutować, nie unosić emocjami, zadaje jedynie pytania (często retoryczne, to fakt) ale nie mam złej woli i naprawdę próbuje zrozumieć i Ciebie i Czarodziejkę i rozumiem Was doskonale, tylko mam inne spojrzenie na sprawy siły wyższej :) Radykalizm stoi ze mną w sprzecznością, co można zauważyć choćby w moim podejściu do tematu cyklów. Jestem radykalnym zwolennikiem wolności - możemy zawrzeć taki kompromis w kwestii mojego radykalizmu :)

Nie mam już chyba nic mądrego do powiedzenia w tym temacie. Czarodziejko, Kokosiku - mamy inne zdanie a chcąc dyskutować dlaczego mamy inne zdanie, trzeba by było znów zejść do rozważań skąd wziął się Bóg, dlaczego ludzie w niego wierzą, czym jest KK itp. Miłość jest moją jedyną religią :)

Calcifer
Inicjator forum

Postprzez Kokos » 31 sty 2015, o 17:40

Szkoda, bo mam dziś jakiś dziki humor i chciałam się "pobić "
:lol:
❤ ❤ ❤
Jestem wspaniałą istotą!
Kokos

Postprzez Calcifer » 31 sty 2015, o 17:47

Kokosik

Rzucam Ci więc wyzwanie :) Wymień mi trzy osoby, zaliczane do inteligencji (naukowcy, artyści, społecznicy itp.) którzy pod koniec życia, nawrócili się na KK.

Mi przychodzą na myśl które się nie nawróciły : Szymborska, Lem, Russell, Einstein, Umberto Eco.

Calcifer
Inicjator forum

Postprzez Kokos » 31 sty 2015, o 17:54

Jaruzel.
A Ty mnie masz za znawcę Kościoła czy co ? :D
❤ ❤ ❤
Jestem wspaniałą istotą!
Kokos

Postprzez Calcifer » 31 sty 2015, o 18:05

Próbuje jedynie zbadać to o czym piszesz Kokosik :)

Calcifer
Inicjator forum

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Religie