Pozytywne myślenie

doświadczenia, sukcesy i przemyślenia

Pozytywne myślenie

Postprzez Renata » 10 kwi 2016, o 17:44

Zobaczcie, jak o pozytywnym myśleniu wyraza sie kościól.
Plaga "pozytywnego myślenia" - ks. Aleksander Posacki SJ

"Pozytywne myślenie" to termin, który wszedł do języka codziennego ("myśl pozytywnie!" - słyszymy często). Wydawałoby się, że także z tej racji nie ma w nim nic złego. Tak jednak nie jest. Za optymizmem haseł wspomagających samoocenę stoi określona ideologia. Dziś, w dobie liberalizmu, przeciwstawia się ona chrześcijaństwu - tyleż subtelnie, co radykalnie - jak prawie żadna inna.

(...)"Pozytywne myślenie" inspirowane New Age i pewnymi odłamami protestantyzmu amerykańskiego (będących pod wpływem ruchu Nowej Ery) przenika także niestety do niektórych katolickich grup charyzmatycznych. Fala publikacji na ten temat wciąż rośnie, a nawet jest stosowany przymus stosowania tej ideologii w rozmaitych instytucjach czy firmach (liczne kursy i seminaria), które w taki sposób (przypominający psychomanipulację stosowaną w sektach), wpływając na swoich pracowników czy klientów, chcą zwiększyć swoje dochody (zob. A. Posacki, Psychologia a New Age, w: "Nasz Dziennik", 22-23 listopada 2003). (...)

Myślenie życzeniowe zamiast prawdy

Ideologom "myślenia pozytywnego" nie chodzi o prawdę obiektywną, ale o takie przeinaczanie definicji prawdy, że prawdą staje się coś, "dzięki czemu czujemy się lepiej". Stosuje się tu domorosłą i uproszczoną psychologię, która przechodzi w swoistą pseudoreligię sukcesu, bogactwa i absolutnego szczęścia.

Potrzeby są tu realne, ale obietnice nierealne. Upragnione cele często fascynują właśnie dlatego, że są nierealistyczne. Wyraża się to w kluczowych dla pozytywnego myślenia tezach, takich jak: "jeśli myślimy pozytywnie, spotykają nas same dobre rzeczy" (J. Silva); "nieważne, kim jesteś, ważne, za kogo się uważasz" (A. Bierbach); "to, w co wierzysz, staje się prawdą" (L. Hay).

Z psychologicznego punktu widzenia "myślenie pozytywne" sprzyja tłumieniu prawdziwych uczuć, co może być niebezpieczne (zakończyć się np. samobójstwem), podobnie jak liczenie wyłącznie na efekt placebo czy autosugestię w przypadku poważnych zaburzeń somatycznych. Wielu psychologów wykazało, że przyczyną zaburzeń są problemy sumienia (problem dobra i zła) i etycznie ukierunkowanego sensu życia (V. Frankl) czy braku realizmu w postrzeganiu rzeczywistości (K. Horney). Większość też twierdzi, że do rozwoju potrzebne są tak pozytywne, jak i negatywne emocje.

(...)Postawy ukryte za "pozytywnym myśleniem" są jednak najczęściej niedojrzałe i egoistyczne (przypominają marzenia dziecka, które jednak zatrzymało się w swoim rozwoju), służą wyparciu prawdziwych uczuć, oddalają od realnej pomocy w profesjonalnej terapii, ale mogą korespondować również z postawą magiczną i idolatryczną (otwierając ludzi na grzech bałwochwalstwa i jego duchowe konsekwencje, czyli zniewolenia duchowe i demoniczne). [...]

ks. Aleksander Posacki SJ
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Renata

Podziękował : 638 razy
Otrzymał podziękowań: 819 razy

Re: Pozytywne myślenie

Postprzez Renata » 10 kwi 2016, o 21:21

A tutaj coś przeciwnego, czyli plusy pesymizmu ;)
Juz sama nie wiem, co sie lepiej oplaca :P ;)
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokieobca ... rects=true
Renata

Postprzez Born1975 » 10 kwi 2016, o 21:36

renata17031 napisał(a): Juz sama nie wiem, co sie lepiej oplaca :P ;)

Najlepiej być realistą ukierunkowanym jednak w stronę optymizmu :)
Viva La Vida Bonita!
Born1975

Podziękował : 832 razy
Otrzymał podziękowań: 581 razy

Postprzez Renata » 11 kwi 2016, o 12:19

dream75 napisał(a):
renata17031 napisał(a): Juz sama nie wiem, co sie lepiej oplaca :P ;)

Najlepiej być realistą ukierunkowanym jednak w stronę optymizmu :)

Niby tak, ale...

Po pierwsze: realizm kojarzy mi się raczej z umiarkowaną wiarą w spełnienie pragnień. Gdyby każdy patrzył na swoje marzenie pod kątem realności spełnienia, to część z tych marzeń w ogóle nie miałaby prawa zaistnieć. A przecież wiele z tego, co początkowo wydaje się być nierealne (czyt. głupie, niedorzeczne, nieprawdziwe, dziecinne, nierozsądne, niemożliwe, niemądre itp.), spełnia się wytrącając nam ten argument z ręki.
Zresztą co to jest realność? Ona kończy się tam, gdzie zaczyna się prawdziwe CHCENIE. Gdzieś obiło mi się o uszy, że jeśli poświęci się jednej rzeczy (zajęciu) 10 tys. godzin, to jest się mistrzem :D

Po drugie: nie zawsze pozytywne myślenie powoduje manifestacje pragnienia. Myślenie negatywne w stylu: "to mi się nie uda", "mój świat jest do bani", "nie umiem tego zrobić" i wiele podobnych sformułowań bardzo często pokazuje, że rzeczywistość nie odzwierciedla tych słów. Jest wręcz odwrotnie. Nastawienie na brak rezultatu często pozytywnie nas zaskakuje.

Tak więc nie ma jednej reguły na to, jak działa pp. Ono rządzi się swoimi prawami. Te prawa uwzględniają miliony czynników, a one nie zawsze są przez nas uswiadomione. Wszystko odbywa się na innym poziomie, dlatego pp stanowi wciąż zagadkę :D
Renata

Postprzez aniyta » 14 kwi 2016, o 22:15

Masz rację, mnie bardzo często właśnie takie negatywne myślenie bardzo motywuje i później okazuje się, że wszystko o czym negatywnie myślałam zamienia się w coś pozytywnego. Więc coś w tym jest, rzeczywiście.. Ale jednak wydaje mi się, że warto być realistą, chociaż mieć w sobie dużą dozę optymizmu. Tylko czy tak w ogóle się da? :-)
aniyta

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postprzez Born1975 » 14 kwi 2016, o 23:15

aniyta napisał(a):Masz rację, mnie bardzo często właśnie takie negatywne myślenie bardzo motywuje i później okazuje się, że wszystko o czym negatywnie myślałam zamienia się w coś pozytywnego. Więc coś w tym jest, rzeczywiście.. Ale jednak wydaje mi się, że warto być realistą, chociaż mieć w sobie dużą dozę optymizmu. Tylko czy tak w ogóle się da? :-)

Da się. Ja tak mam. Poczytaj moje posty w tym temacie: viewtopic.php?f=8&t=353
Viva La Vida Bonita!
Born1975

Podziękował : 832 razy
Otrzymał podziękowań: 581 razy

Postprzez Renata » 15 kwi 2016, o 08:19

Kiedy potwierdzamy coś lub myślimy pozytywnie, używamy wówczas małego procesora, który ma mniej niż 5% wpływu [na nasze życie], co oznacza, że musimy byc zależni od siły naszej woli, by móc opanować podświadomy umysł. To jest prawie niemożliwe do wykonania, ponieważ momentalnie angażujemy nasze gałki oczne, automatycznie powracamy do wstępnie wyznaczonych programów, które są zapisane w naszym podświadomym umyśle. Pozytywne myślenie samo w sobie jest dobre, lepsze niż negatywne myślenie, gdy jednak jesteś zaangażowany w pozytywne myślenie używając świadomego umysłu, podświadomy umysł wraz ze swoimi ograniczeniami i samosabotującymi programami wciąż pracuje! W konsekwencji tego pozytywne myślenie nie polepsza sytuacji u większości ludzi.

Źródło: http://malgorzatakwietniewska.com/nowa- ... ce-lipton/
Renata

Postprzez Renata » 16 maja 2017, o 17:30

Osho o pozytywnym myśleniu ;) Po części się z nim zgadzam, a po części wolę jednak myśleć pozytywnie (jeśli się da, bo nie zawsze się da ;) )
Pozytywne myślenie to po prostu filozofia hipokryzji. Kiedy chcesz płakać, uczy cię, żeby śpiewać. Możesz się nauczyć kontrolować te łzy, ale one kiedyś wrócą do ciebie w innej sytuacji. Hamulce mają swój limit. A piosenka, którą zaśpiewasz, nie będzie miała żadnego znaczenia; nie poczujesz jej, bo nie będzie pochodzić z twojego serca.
Renata

Postprzez Dwukryształkowa » 17 maja 2017, o 12:30

Renata Kościołowi jest na rękę żeby ludzie nie myśleli pozytywnie i byli poddani najlepiej im. Nie ma czegoś takiego jak prawda obiektywna:)
Coś o mnie:) Do pozbywania się programów i ograniczeń podchodzę technicznie. Czuję zaufanie do siebie i Stwórcy co do realizacji moich celów i najwyższego dobra. Pozwalam na zaistnienie pozytywnym uczuciom we mnie, które sprzyjają moim materializacjom

Za ten post autor Dwukryształkowa otrzymał podziękowanie od
Born1975
Dwukryształkowa

Podziękował : 55 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Postprzez mrO » 17 maja 2017, o 12:58

Wystarczy przeczytać Biblie, aby zobaczyć jak wiele wspólnego PP z naukami Jezusa o czym w ogóle kościół nie mówi.
Jakiś czas temu sam postanowiłem coś wiecej poczytać na ten temat i sa akapity które dobitnie to potwierdzają:
Matthew 7:8
New International Version (NIV)
8 For everyone who asks receives; the one who seeks finds; and to the one who knocks, the door will be opened.

Matthew 21:22
22 If you believe, you will receive whatever you ask for in prayer.

Ephesians 3:20 (CEB)
20 Glory to God, who is able to do far beyond all that we could ask or imagine by his power at work within us;

Mark 11:24
Therefore I tell you, whatever you ask for in prayer, believe that you have received it, and it will be yours.

John 16:24
24 Until now you have not asked for anything in my name. Ask and you will receive, and your joy will be complete.

Sry, że po angielsku, ale nie mam za bardzo czasu, aby to przetłumaczyć.
Sprawdzałem to, wszystko się zgadza :)
Change your Personality to change your Reality. :brawo
mrO

Podziękował : 87 razy
Otrzymał podziękowań: 282 razy

Następna strona

Powrót do Prawo przyciągania na co dzień