Minimalizm

o zarządzaniu, pomnażaniu, przyciąganiu pieniędzy

Minimalizm

Postprzez Calcifer » 16 cze 2014, o 22:18

Minimalizm to swego rodzaju filozofia życia, będąca odpowiedzią na świat pochłonięty przez komercje. Nie tworząc zbędnych potoków słów, minimalizm można wytłumaczyć jako uwolnienie się od posiadania dużej liczby produktów na rzecz minimalnej liczby rzeczy potrzebnych nam do przeżycia.

Jakie korzyści finansowe niesie za sobą minimalizm?

Poruszę tu temat który rzadko kiedy jest rozważany w kontekście minimalizmu a mianowicie koszt przestrzeni w jakiej przebywamy. Wyobraźmy sobie, że wynajmujemy pokój o wielkości 10 metrów kwadratowych za kwotę 500 zł miesięcznie. Nie trudno policzyć, że za każdy metr przestrzeni naszego pokoju płacimy 50 zł miesięcznie.

Jeśli dajmy na to 5 metrów z naszego 10 metrowego pokoju zajmują zbędne rzeczy to na samo ich utrzymanie płacimy de facto 250 zł miesięcznie! Tracimy więc nie tylko przestrzeń ale i autentyczne pieniądze za przechowywanie przedmiotów na których możemy się autentycznie wzbogacić.

W jaki sposób? Otóż możemy wystawić niepotrzebne nam przedmioty na aukcje internetowe i zamiast posiadać dziesięć swetrów, osiem z nich sprzedajemy a zostawiamy sobie dwa w których chodzimy najczęściej. Pozyskane w ten sposób pieniądze mogą posłużyć nam na zupełnie inne cele, na które do tej pory nie mieliśmy środków. Część rzeczy możemy oddać, ja tak zrobiłem np. z książkami których miałem bardzo dużo. Co się dzieje gdy coś komuś dajemy? Pozytywna energia wraca do nas ze zdwojoną siłą (przetestowane na własnej skórze) a więc... czysty zysk! :)

Żyjąc w duchu minimalizmu, oszczędzamy również czas potrzebny nam na :

- Porządkowanie rzeczy
- Szukanie konkretnego przedmiotu w masie innych przedmiotów
- Możliwości wyboru - gdy mamy do wyboru trzy pary spodni, nie mamy problemy z nadmiarem, który powoduje spowolnienie decyzji

Oszczędzony czas możemy wykorzystać na relaks, rozwijanie swoich pasji, lub na pracę która da nam dodatkowy dochód. Dodatkowo minimalizm sprawia, że stajemy się ludźmi w większym stopniu "wolnymi" - wystarczy wyobrazić sobie podróż w którą nie musimy zabierać ze sobą ciężkich walizek, bo wszystko co jest nam potrzebne mieści się w średniej wielkości plecaku :)

Jak więc widać, minimalizm niesie za sobą same korzyści i warto zastanowić się nad wprowadzeniem go w nasze życie chociaż w... minimalnym stopniu :)
Sekretna technika starożytnych o nazwie "Kame Ha Me Ha"

https://www.youtube.com/watch?v=JnQIe_Xqs5k
Calcifer
Inicjator forum

Podziękował : 224 razy
Otrzymał podziękowań: 432 razy

Re: Minimalizm

Postprzez Renata » 17 cze 2014, o 13:44

Ja tez uwazam, ze minimalizm nie jest zly. Zobaczcie, jak kiedys ludzie zyli, posiadajac tylko niezbedne do zycia rzeczy, a jak zyja dzisiaj, chomikujac co sie da, co modne i przescigujac sie z innymi, byle tylko miec wiecej.
Ten szalenczy konsumpcjonizm prowadzi do zazartej walki czlowieka z czlowiekiem, tak jakby rzeczy decydowaly o jego wartosci. To okropne! Ale tak sie nauczylismy, niestety, patrzec na czlowieka przez pryzmat tego, co posiada...
Bo czy zebrak jest dla ludzi wartosciowym czlowiekiem? Wiekszosc omija takich szerokim lukiem, jakby bali sie, ze ich zarazi. A przeciez kazdy czlowiek jest wartosciowy sam w sobie :)
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Renata

Podziękował : 603 razy
Otrzymał podziękowań: 757 razy

Postprzez Calcifer » 17 cze 2014, o 17:54

Dokładnie, konsumpcjonizm prowadzi też do tego, że zaczynamy kupować rzeczy które tak naprawdę wcale nie są nam potrzebne. Po co mi np. dziesięć bluz, skoro i tak nie założę wszystkich dziesięciu na raz :) W moim przypadku było tak, że zauważyłem że mam całą szafkę ubrań a i tak mam swoje trzy ulubione bluzy, trzy ulubione pary spodni itp. Reszta leżała aby leżeć a za każdym razem jak się ubierałem to omijałem te rzeczy, mimo że na mnie pasowały i były w dobrym stanie.

Oczywiście nie ma też co przesadzać w drugą stronę ale ja osobiście kocham nie zagracone przestrzenie, nie podoba mi się przepych a za to uwielbiam swobodę :)
Sekretna technika starożytnych o nazwie "Kame Ha Me Ha"

https://www.youtube.com/watch?v=JnQIe_Xqs5k
Calcifer
Inicjator forum

Podziękował : 224 razy
Otrzymał podziękowań: 432 razy

Postprzez Born1975 » 17 cze 2014, o 22:36

Happy, ja mam tak jak Ty.Generalnie uważam, że im mniej rzeczy w domu tym lepiej. Po co sobie zagracać mieszkanie?
Wild and free :D
Born1975

Podziękował : 812 razy
Otrzymał podziękowań: 513 razy

Postprzez Renata » 8 sie 2015, o 12:00

Czasem chciałoby się cały swój dobytek zapakować w jedna walizkę i być szczęśliwym z tego powodu...
Właśnie wróciłam do domu i po prostu z przerażeniem stwierdziłam, że mamy tych rzeczy tyle, że się o nie potykamy... Patrzę na to wszystko i pytam siebie, co jest do cholery!!!???
Kurcze, rzeczy materialne tak naprawdę nie dają szczęścia, a powodują bałagan nie tylko zewnątrz, ale też w psychice.
A może to tylko mój gorszy dzień...? Zmiana otoczenia, przywiązanie do starego...
Ale jak tu się nie przywiązywać?

Mam plan zrobić generalne porządki i powyrzucać wszystko, czego nie używam. Jak mi to pójdzie, nie wiem. Ale jak patrzę na to wszystko, to mam ochotę stąd uciec.
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Renata

Podziękował : 603 razy
Otrzymał podziękowań: 757 razy

Postprzez aniyta » 14 kwi 2016, o 21:21

Ja od pewnego czasu żyję w zgodzie z minimalizmem i jest mi zdecydowanie lepiej, lżej i co ważne czuje się z tym korzystniej. Zależy mi na poważnych rzeczach, pozbyłam się wszystkiego co mi było zbędne (a ile na tym zyskałam!). Pomogło mi to też w tym, żeby zrozumieć siebie i innych również. Fajnie się żyje z minimalizmem :-) Staram się też w tym zakresie więcej uczyć i co ważne szukać nowych rozwiązań.
aniyta ;)

Za ten post autor aniyta otrzymał podziękowanie od
Renata
aniyta

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Powrót do Inteligencja finansowa