Jaki typ człowieka (wg Osho) reprezentujesz?

wszystko co związane z przyciąganiem miłości, związków i ludzi

Jaki typ człowieka (wg Osho) reprezentujesz?

Postprzez Renata » 27 wrz 2015, o 22:40

Generalnie są trzy typy ludzi:
1) Typ uczuciowy
2) Typ poznawczy (intelektualny)
3) Typ aktywny

1) Osoby taki najpierw odczuwają, potem myślą. Traktują wiedzę jako coś mało znaczącego. Najważniejsze jest dla nich odczuwanie, kierowanie się sercem. Taki człowiek, gdy nas widzi, w jego sercu pojawia się pozytywne lub negatywne uczucie. Na ich podstawie ocenia, że jesteś kimś dobrym lub kimś złym. Choć nas nie zna, to podejmuje decyzje co do naszej osoby na podstawie pierwszego wrażenia. Potem zaś może gromadzić argumenty potwierdzające słuszność jego odczuć.

2) Typ poznawczy przedkłada wiedzę nad życie, jest to poznanie zewnętrzne, zaś uczucia pojawiają się pod wpływem tego poznania. Wszelkie doświadczenia życiowe będą przepuszczane najpierw przez intelekt. I tak np. taka osoba nigdy nie zakocha się od pierwszego wejrzenia ponieważ w tym przypadku decyzja może być podjęta na podstawie długiego procesu myślenia, poznawania, wyciągania wniosków. Osoby takie tracą wiele okazji gdyż nie potrafią podjąć decyzji natychmiast, w jednym momencie. Zanim podejmą decyzję i skończą myśleć, sytuacja juz ulega zmianie. Nie potrafią być naprawdę aktywne.

3) Typu aktywnego nie zadowala ani poznanie ani odczuwanie. On musi tworzyć, ponieważ tylko poprzez działanie poznaje rzeczywistość. Najpierw pojawia się działanie, następnie przychodzi uczucie, a potem rozumowanie.


Oczywiście żaden wzorcowy typ nie występuje w życiu w czystej postaci, w każdym z nas są elementy każdego z tych trzech typów, jednak jeden z nich zawsze dominuje. Kryterium pozwalające określić do jakiego typu należysz, wiąże się z łatwym przechodzenie w stan przeciwny. I tak np.
1) Jeśli potrafisz skutecznie uwolnić się od uczuć, które nagle tobą owładnęły, należysz do typu uczuciowego.
2) Jeżeli łatwo potrafisz uwolnić się od myślenia, należysz do typu poznawczego.
3) Jeżeli bardzo szybko potrafisz się zrelaksować, czyli przejść w jednej chwili od aktywnego działania do relaksu to należysz do typu aktywnego.

Należy zwracać uwagę na dwie rzeczy: w jaki sposób reagujemy na sytuację, od czego zaczyna się ta reakcja. Czy od myślenia, odczuwania czy od działania. I druga sprawa, ku jakiemu biegunowi z łatwością się przesuwasz. Czy to jest niemyślenie, nieodczuwanie czy niedziałanie?
Warto poobserwować siebie w różnych życiowych sytuacjach i przypisać sobie jeden dominujący typ, wtedy świadomość tego nie pozwoli nam tracić zbyt wiele energii.
"Kiedy posuwasz się ścieżką zgodną z twoją naturą, nawet popełniony błąd może cię wzbogacić. Dzięki temu będziesz się uczył i dojrzewał, coś zyskasz. Błąd który popełniasz posuwając się w zgodzie ze swoim typem, jest dobry." Osho.

Ja oscyluję między dwoma, teraz tylko muszę poszukać, który jest bardziej "mój" :)
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Avatar użytkownika
Renata
 
Posty: 3089
Dołączył(a): 9 cze 2014, o 20:14
Podziękował : 641 razy
Otrzymał podziękowań: 829 razy

Powrót do Relacje międzyludzkie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości