Medytacja Transcendentalna TM

medytacje,muzyka relaksacyjna itp.

Medytacja Transcendentalna TM

Postprzez James » 24 cze 2014, o 15:21

Na temat natchnąłem się, gdy przeczytałem post Dariaanny w innym dziale, który zawierał to pojęcie. Jako, że lubię się rozwijać również w takich kierunkach, zacząłem szukać informacji o tej medytacji... Okazała się ciekawa...

"TM - Wedyjska Medytacja Transcendentalna Maharishi Mahesh Yogi

Czym jest himalajska Medytacja Transcendentalna? Kim był nieżyjący już guru zespołu The Beatles, Maharishi Mahesh Yogi? Jak TM pomaga jako wedyjska metoda relaksacyjna w psychoterapii? Uważa się, szczególnie na Zachodzie, że nauczenie się wedyjskiej Medytacji Transcendentalnej (z ang. Transcendental Meditation, TM) jest jedną z najlepszych i najprostszych inwestycji, jakich możemy dokonać, by poprawić nasze zdrowie, zwiększyć poczucie szczęścia i osiągać sukcesy."

~ http://www.macierz.org.pl/artykuly/joga ... etyki.html - tu jest więcej.

Podczas medytacji transcendentalnej wolno wdychasz i wydychasz powietrze, ale jednocześnie recytujesz mantrę. To skupienie całej uwagi na oddechu i obserwowanie, co pod jego wpływem dzieje się z naszym ciałem, wprowadza nas w stan głębokiego odprężenia i relaksu.

Usiądź na krześle lub małej poduszce, tak by twoje plecy były proste. Dłonie oprzyj na górnej części ud.

1. Skup uwagę na oddechu: obserwuj, jak powietrze napełnia i opuszcza twoje ciało. Dzięki wyprostowanej pozycji oddech schodzi głęboko, aż do brzucha. Podczas wdechu najpierw powinnny unosić się przepona oraz brzuch, dopiero później klatka piersiowa.
2. Wciągając powietrze, wolno powtarzaj w myśli sylabę OM, wydychając sylabę AH. Wdech powinien być krótszy niż wydech. Po wydechu zrób małą przerwę i powtórz w myśli sylabę HUM.
3. Postaraj się znaleźć swój naturalny rytm, by wdechy, wydechy, przerwy i powtarzane sylaby stworzyły coś w rodzaju harmonijnego tańca. Oddychaj świadomie, ale swobodnie, bez napięcia.
4. Jeśli zaczną pojawiać się w twojej głowie myśli, nie walcz z nimi. Ale też nie poświęcaj im uwagi. Myślenie to naturalna aktywność umysłu. Nie odpychaj nasuwających się refleksji, ale i nie lgnij do nich. Po prostu obserwuj je jak płynące po niebie chmury. I wracaj do oddechu. Wolno wprowadzaj się w stan odprężenia i relaksu.
5. Jeśli twój umysł odpłynie od niego, łagodnie skieruj znów uwagę na oddychanie i wewnętrzną recytację. Na początku pojawiające się myśli będą krążyć wokół spraw codziennych - głodu, zmęczenia, kłopotów w pracy, planów urlopowych. Z czasem mogą stać się głębsze i bardziej osobiste. Znoś je spokojnie i wracaj do oddechu i recytacji mantry.

Nasza rada

Nastaw timer lub budzik. Dzięki temu nie będzie potrzeby ciągłego spoglądania na zegarek, by sprawdzić, czy przeznaczony na medytację czas minął. Zacznij od 5 minut i wydłużaj trening do pół godziny.

~ http://www.poradnikzdrowie.pl/psycholog ... 34616.html - tutaj więcej.

I filmik wyjaśniający -

Na pierwszej stronie o tej medytacji można wyczytać, że w stanie, w którym jesteśmy, gdy medytujemy tak, czyli "Ani Jawa, Ani Sen" może zacząć błyskawicznie się leczyć organizm - o wiele szybciej, a nawet wyzdrowieć z różnych dolegliwości podczas jednej bądź kilku sesji 20-30 minut. Medytacja bardzo pomaga w oczyszczeniu naszych myśli, harmonii, zdrowiu, a także wielu, wielu innych rzeczach - głównie skupiających się na sukcesie osobistym i rozwoju duchowym. Jest także świetna na stres - dodam, że korzystają z niej ludzie sukcesu i wiele sław.

I taki cytat się znalazł jeszcze ze strony http://www.mantra.pl/medytacja/jak-medytowac.html

"Kwiat lotosu rozkwita ponad powierzchnią wody
nietknięty przez jej nieczystości. Podobnie,
poprzez medytację, każdy może żyć w tym
świecie nietknięty przez jego niepokoje"

Pozdrawiam! :)
Ostatnio edytowano 24 cze 2014, o 15:40 przez James, łącznie edytowano 1 raz
James

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Medytacja Transcendentalna TM

Postprzez Serenity » 24 cze 2014, o 15:28

Mam ochotę spróbować... dzięki :)
Serenity

Podziękował : 31 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Postprzez dariaanna » 24 cze 2014, o 18:39

Hahaha :D nie mogłam sobie przypomnieć gdzie ja pisałam o medytacji transcendentalnej, musiałam nieźle wysilić swoją pamięć :D. Więc należysz do tych przekornych osób? :mrgreen:
dariaanna

Podziękował : 113 razy
Otrzymał podziękowań: 145 razy

Postprzez James » 24 cze 2014, o 19:37

Wiem, że wpis nie dotyczył raczej czegoś, co chciałbym promować, ale akurat fragment o Medytacji był w porządku. Chodziło Ci raczej o tych ludzi, którzy nauczali, a nie to o czym nauczali - chyba, że oba... :D

Mimo to, to świetna medytacja, a ja po pięknej kilkominutowej sesji jestem w niej zakochany! Głównie chodzi tu o mantrę, o jeden dźwięk w trakcie medytacji, z którym umysł się harmonizuje i osiągamy niesamowity stan umysłu - błyskawiczna regeneracja komórek, czysta Świadomość - umysł i ciało się regenerują. Uzdrawia psychikę, ciało, umysł... Najlepsze jest to, że efekty są w sumie bardzo szybkie i widoczne - tak jak pisali. Tu takie założenia:

Stosuje się ją zasadniczo 2 razy dziennie: rano i po południu po 20-30 minut, leżąc lub siedząc wygodnie z zamkniętymi oczami. Medytacja Transcendentalna nie wymaga wysiłku, silnej koncentracji, zmiany stylu życia ani żadnych szczególnych umiejętności czy nawet wiary w jej skuteczność.

Specyficzne zmiany w organizmie, jak zmiany EEG wykresów fal mózgowych pokazują, że u osób medytujących współwystępują dwa typy fal - alfa i theta co oznacza, że osoby takie w tym samym czasie zarówno "czuwają", jak i "śpią".

Medytacja Transcendentalna jest prostym, naturalnym sposobem kontaktu z wewnętrznym źródłem kreatywności, energii i inteligencji na co dzień. W każdym z nas znajduje się bogaty, nieograniczony obszar twórczości, energii i inteligencji. Nasze zdrowie, szczęście i sukces w życiu zależą od tego, w jakim stopniu potrafimy z tego wewnętrznego źródła korzystać. W czasie Medytacji Transcendentalnej umysł i organizm wyciszają się i odprężają, by doświadczać niezwykłego stanu czuwania w spoczynku. W miarę jak umysł się wycisza, ciało coraz głębiej odpoczywa. W najbardziej wyciszonym stanie świadomości umysł transcenduje wszelką aktywność i doświadcza najprostszej formy świadomości pogłębionej jaką jest świadomości transcendentalnej. Badania wykazały, że doświadczanie świadomości transcendentalnej łączy się z większą kreatywnością, większą zdolnością uczenia się, wyższą inteligencją, większą koherencją EEG oraz lepszym funkcjonowaniem organizmu.

Tego jest mnóstwo, ale tutaj ~ http://www.macierz.org.pl/artykuly/joga ... etyki.html

:)
James

Postprzez Renata » 24 cze 2014, o 20:41

Serenity napisał(a):Mam ochotę spróbować... dzięki :)

Ja tez jestem zainteresowana...
James, a ty sam tez probowales?
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Renata

Podziękował : 602 razy
Otrzymał podziękowań: 757 razy

Postprzez James » 24 cze 2014, o 21:11

No tak, patrz:

"Mimo to, to świetna medytacja, a ja po pięknej kilkominutowej sesji jestem w niej zakochany!"

Na razie raz, ale W-O-W! Magia.
James

Postprzez Renata » 24 cze 2014, o 21:13

James napisał(a):No tak, patrz:

"Mimo to, to świetna medytacja, a ja po pięknej kilkominutowej sesji jestem w niej zakochany!"

Na razie raz, ale W-O-W! Magia.

No to nie pozostaje mi nic innego, jak samej to wyprobowac...
Los sprzyja każdej CZYSTEJ INTENCJI
Renata

Podziękował : 602 razy
Otrzymał podziękowań: 757 razy

Postprzez James » 25 cze 2014, o 16:12

Po drugiej sesji... Nie wiem... Nie wiem jak się można wprowadzić w taki stan w jakim jestem po 10 minutach medytacji... Nigdy nie czułem w Życiu takiego rozluźnienia, jak teraz... Czuję się jak na haju i to mocnym... Jak po znieczuleniu, nie wiem... Nie potrafię opisać... Pomyśleć, że medytowałem w ten sposób tylko 10 minut... Już wiem dlaczego w Stanach i innych krajach ta medytacja jest AŻ tak popularna... Już wiem... :)
James

Postprzez Alter_Ego » 25 cze 2014, o 16:19

James napisał(a):Po drugiej sesji... Nie wiem... Nie wiem jak się można wprowadzić w taki stan w jakim jestem po 10 minutach medytacji... Nigdy nie czułem w Życiu takiego rozluźnienia, jak teraz... Czuję się jak na haju i to mocnym... Jak po znieczuleniu, nie wiem... Nie potrafię opisać... Pomyśleć, że medytowałem w ten sposób tylko 10 minut... Już wiem dlaczego w Stanach i innych krajach ta medytacja jest AŻ tak popularna... Już wiem... :)

Przekonałeś mnie :D Jutro rano MUSZEEEE TEGO SPRÓBOWAĆ ! ! ! :D
Naczelny Sceptyk Forum ;)
Alter_Ego

Podziękował : 43 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy

Postprzez James » 26 cze 2014, o 13:22

I jak efekty? :D
James

Następna strona