Dobre źródło informacji o medytacji poszukiwane...

medytacje, muzyka relaksacyjna itp.

Re: Dobre źródło informacji o medytacji poszukiwane...

Postprzez mrO » 19 sty 2020, o 16:24

Podsumowując:
1. Chcesz usłyszeć odpowiedź, która ciebie usatysfakcjonuje..
2. Chcesz osiągnąć coś idąc na skróty, pomijając podstawy.
3. Nie można pominąć duchowość w medytacji gdyż medytacja jest metodą duchową.

Nie ma za co. Pozdrawiam
Change your Personality to change your Reality. :brawo
mrO a nie mr0. O=One
mrO

Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 436 razy

Postprzez Dream Walker » 19 sty 2020, o 17:42

Zastanawiam sie, czy rzeczywiscie potrzebujesz tego wszystkiego, co napisales. Poszukujesz:
- sposobu, ktory uwolni Cie od zlosci
- sposobu, ktory uwolni Cie od negatywnego myslenia
- medytacji, ktora nie jest „narzedziem duchowym”
- kompletnej wiedzy o medytacjach, najlepiej „w pigulce”, aby sie upewnic, ze wybrales najlepsza dla siebie metode, ktora da Ci gwarancje sukcesu. :)

Otoz chyba tej gwarancji nikt Ci nie da. Jednych z nas przekonuja dowody naukowe, innych cudze historie, a jeszcze inni ufaja swojej intuicji lub doswiadczeniu.
Ja sama, mimo sporej ilosci przeczytanych ksiazek, jestem dopiero na poczatku swojej drogi i mam wrazenie, ze analityczny umysl, poszukujacy perfekcyjnej metody, bardzo przeszkadza w czynieniu dalszych krokow.

MEDYTACJA
Kiedys trafilam na opis medytacji u Hicksow i tam bylo powiedziane, ze na poczatek mozna nastawic budzik na 15 minut i po prostu przyjac wygodna pozycje siedzaca lub lezaca i zamknac oczy. W Twojej glowie beda pojawiac sie mysli, ale nie skupiaj sie na zadnej z nich. Nie gan siebie za pomyslenie o czyms, nie staraj sie na sile o niczym nie myslec, po prostu zaakceptuj to, ze o czyms pomyslales i bez zadnych wyrzutow sumienia wroc do „niemyslenia”. Takie chwile „niemyslenia” beda z czasem coraz dluzsze.
Nie ma tu zadnych odwolan do duchowosci.

NEGATYWNE MYSLENIE
Dopiero niedawno odkrylam, ze najprostszym sposobem na pozbycie sie negatywnego myslenia jest nie myslec negatywnie. ;>
Kiedy przychodzi mi do glowy negatywna mysl, po prostu staram sie na niej nie skupiac lub zastapic ja mysla pozytywna. Np. w tej chwili spojrzalam na sufit i przyszlo mi do glowy, ze na jego polaczeniu ze sciana sa brzydkie, nie domalowane miejsca, ktore wygladaja na ciemniejsze i ze powinnam je poprawic, a nie mam na to ochoty - zamienilam to na „kiedy pomaluje narozniki, moj pokoj bedzie wydawal sie jasniejszy i bardziej czysty”.

Stosuje to dopiero od niedawna, wiec lapie sie czasami na negatywnych myslach (ale jest ich mniej, niz kiedys) i widze poprawe nastroju (choc zdarzaja mi sie chwile smutku). Mam jednak nadzieje, ze to kwestia nawyku.
Dream Walker

Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Postprzez Kubas » 19 sty 2020, o 18:13

Dream Walker napisał(a):Zastanawiam sie, czy rzeczywiscie potrzebujesz tego wszystkiego, co napisales. Poszukujesz:
- sposobu, ktory uwolni Cie od zlosci
- sposobu, ktory uwolni Cie od negatywnego myslenia
- medytacji, ktora nie jest „narzedziem duchowym”
- kompletnej wiedzy o medytacjach, najlepiej „w pigulce”, aby sie upewnic, ze wybrales najlepsza dla siebie metode, ktora da Ci gwarancje sukcesu. :)

W zasadzie to szukam sposobu, aby móc kształtować swoje wnętrze w takim kierunku, w jakim zechcę.

Medytacja jest narzędziem typowo duchowym, jednak można pokusić się o stwierdzenie, że w samym rozwoju osobistym również jest wykorzystywana. I to przez osoby, które są ateistami i o świecie duchowym nie chcą nawet słyszeć :bigsmile Takie osoby będą spoglądać na medytację jako na czysto psychologiczne narzędzie zmiany. Sam też w taki właśnie sposób chciałbym ją wykorzystać.

Jeśli zaś chodzi o kompletną wiedzę na temat medytacji, to nie mam zamiaru jej posiąść. Medytacja jest bardzo rozległym tematem i nie czuję potrzeby ogarnięcia tego wszystkiego - jeśli w ogóle byłoby to możliwe... Bardziej interesuje mnie zmiana przekonań za pomocą medytacji, jak opisuje to np. metoda silvy. Choć sama metoda silvy jest również złożonym tematem...

Dream Walker napisał(a):Otoz chyba tej gwarancji nikt Ci nie da. Jednych z nas przekonuja dowody naukowe, innych cudze historie, a jeszcze inni ufaja swojej intuicji lub doswiadczeniu.
Ja sama, mimo sporej ilosci przeczytanych ksiazek, jestem dopiero na poczatku swojej drogi i mam wrazenie, ze analityczny umysl, poszukujacy perfekcyjnej metody, bardzo przeszkadza w czynieniu dalszych krokow.

Co do samej skuteczności i zasadności medytacji nie mam żadnych wątpliwości. Niewątpliwie jest to cenne narzędzie zmiany osobistej.

Dream Walker napisał(a):MEDYTACJA
Kiedys trafilam na opis medytacji u Hicksow i tam bylo powiedziane, ze na poczatek mozna nastawic budzik na 15 minut i po prostu przyjac wygodna pozycje siedzaca lub lezaca i zamknac oczy. W Twojej glowie beda pojawiac sie mysli, ale nie skupiaj sie na zadnej z nich. Nie gan siebie za pomyslenie o czyms, nie staraj sie na sile o niczym nie myslec, po prostu zaakceptuj to, ze o czyms pomyslales i bez zadnych wyrzutow sumienia wroc do „niemyslenia”. Takie chwile „niemyslenia” beda z czasem coraz dluzsze.
Nie ma tu zadnych odwolan do duchowosci.

Wiesz... Może mój problem polega na tym, że trudno mi robić cokolwiek, gdy nie wiem czego mogę się po tym spodziewać i co będę z tego miał... :D Być może medytując w ten sposób, uzyskam długie chwile niemyślenia... Ale co z tego... ?

Dream Walker napisał(a):NEGATYWNE MYSLENIE
Dopiero niedawno odkrylam, ze najprostszym sposobem na pozbycie sie negatywnego myslenia jest nie myslec negatywnie. ;>
Kiedy przychodzi mi do glowy negatywna mysl, po prostu staram sie na niej nie skupiac lub zastapic ja mysla pozytywna. Np. w tej chwili spojrzalam na sufit i przyszlo mi do glowy, ze na jego polaczeniu ze sciana sa brzydkie, nie domalowane miejsca, ktore wygladaja na ciemniejsze i ze powinnam je poprawic, a nie mam na to ochoty - zamienilam to na „kiedy pomaluje narozniki, moj pokoj bedzie wydawal sie jasniejszy i bardziej czysty”.

Stosuje to dopiero od niedawna, wiec lapie sie czasami na negatywnych myslach (ale jest ich mniej, niz kiedys) i widze poprawe nastroju (choc zdarzaja mi sie chwile smutku). Mam jednak nadzieje, ze to kwestia nawyku.

Ja za negatywne myślenie uważałbym bardziej "całokształt postrzegania siebie i świata", niż pojedyncze złe myśli. To jest coś głębszego, a te pojedyncze negatywne myśli są tylko tego skutkiem. Ale ogólnie - w trakcie pracy nad sobą - jak najbardziej tych negatywnych myśli powinno być coraz mniej. Nazwałbym to takim efektem ubocznym pracy nad sobą.
Kubas

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez Dream Walker » 19 sty 2020, o 18:47

Mam wrazenie, ze piszesz o wciaz nowych rzeczach: teraz interesuje Cie zmiana przekonan za pomoca medytacji, jak w Metodzie Silvy - w takim razie najbardziej sensowne bedzie siegniecie do ksiazek Silvy oraz kurs u osob, ktore sie ta metoda zajmuja. Na pewno bedziesz mogl zadac prowadzacemu nurtujace Cie pytania.

Chcialam tylko sprostowac (odnosnie ostatniego akapitu Twojej wypowiedzi), ze przez ostatni rok - dwa lata mialam negatywne nastawienie do zycia, a nie pojedyncze zle przekonania i mysli. Podswiadomie czekalam na to, co jeszcze moze sie spieprzyc. Mialam niskie poczucie wartosci i sprawczosci. Nawet zapisalam sie do psychologa.

Jakis czas temu zaczelam przeformulowywac zle mysli na dobre. Czasem jest to tylko zmiana sposobu ich wyrazania, np. zamiast „nie chce mi sie wstawac” - „chetnie polezalabym jeszcze troche” (plus wyobrazenie sobie przyjemnosci plynacej z wylegiwania sie w lozku) - „moze poloze sie, jak wroce”.
Chce oduczyc moj umysl podazania utartymi sciezkami.
Na mnie ta metoda podzialala. Przestalam sie skupiac na niedogodnosciach i katowac wlasnymi brakami. We wtorek mam zaniesc psychologowi kartke z negatywnymi myslami, jakie mialam przez ostatnie 2 tygodnie. Sa tam trzy zdania.
Dream Walker

Postprzez Kubas » 19 sty 2020, o 19:03

Co do metod, które stosujesz, aby pozbyć się negatywnych myśli, to może nie będę się wypowiadał, gdyż nie znam się na tyle.

A jeśli chodzi o to co chce osiągnąć za pomocą medytacji, to nie jest tak, że teraz nagle pisze o przekonaniach i jest to coś innego, niż pisałem wcześniej. Jedno z drugim się łączy, zazębia i tworzy nierozerwalną całość. W zasadzie zmiana przekonań a pozbycie się negatywnych myśli ma więcej wspólnego niż mogłoby się początkowo wydawać. Terminologia związana z szeroko pojętym rozwojem jest tak abstrakcyjna, że czasem łatwo o nieporozumienie...

A jeśli chodzi o metodę Silvy, to jest to również medytacja, tak więc nadal nie zmieniamy tematu, tylko pozostajemy przy tym samym ;) Sama technika medytacji, polegająca na liczeniu od 100 do 1 i doskonaleniu koncentracji, jest również poruszana w metodzie Silvy.
Kubas

Postprzez Born1975 » 19 sty 2020, o 19:39

@Kubas ty mylisz pewne rzeczy ze sobą i dlatego nie rozumiesz tego, co piszą inni. Medytacja jest prostą metodą polegającą na focusowaniu się. Początkującym zaleca się skupianie na oddechu lub odliczaniu, bo jest to najprostsze. Żeby dojść do 15 minut utrzymywania umysłu bez myśli, to wymaga to lat pracy. Umysł jest jak pijana małpa i jeśli nie dasz mu konkretnego zadania, to będzie skakał od myśli do myśli. Uważam, że utrzymywanie umysłu bez myśli nie jest nam do niczego potrzebne. A teraz przykład wykorzystania medytacji w praktyce. Wczoraj rozmawiałem z moim przyjacielem i powiedział mi, jak pokonał lęk wysokości. Gdy znalazł się na wysokości, to focusował się nad tym, co jest przed nim. Potem zaczął się focusować na jednym punkcie w dole. I w ten sposób lęk wysokości się rozproszył, a potem zanikł całkowicie. To była medytacja w ruchu. Nie trzeba siedzieć czy leżeć, istotą jest bowiem skupienie. Mój przyjaciel wykorzystał zalety medytacji do pozbycia się lęku wysokości.

@Kubas, chcesz oddzielić rozwój osobisty od duchowego i stosować duchową praktykę, jaką jest medytacja. To samo w sobie jest absurdem. Trzeba też sobie uświadomić, że my zawsze operujemy na trzech poziomach, to jest fizycznym, mentalnym i duchowym. Chęć rozdzielenia tych poziomów jest bez sensu, bo fizyczny lub mentalny problem może mieć przyczynę na poziomie duchowym. W ten sposób być może nigdy nie da się rozwiązać problemu, bo rozwiązania szuka się nie tam, gdzie trzeba.

Co do panowania nad emocjami polecam opisaną na forum metodę Sedony. Zacznij ją stosować razem z medytacją i sprawdź, jakie będą efekty. Ale daj sobie na to minimum miesiąc.
Siempre juego con mis reglas.
Born1975

Podziękował : 860 razy
Otrzymał podziękowań: 613 razy

Postprzez Kubas » 19 sty 2020, o 20:25

Medytacja jest narzędziem rozwoju duchowego, co nie zmienia faktu, że wielu ludzi nie wierzących w świat duchowy ją wykorzystuje :D Z tą różnicą, że typowy ateista będzie uparcie wierzył w to, że zmiany zachodzą tylko w jego mózgu i ciele fizycznym, a nie w systemie energetycznym i jego otoczeniu. No ale tak - medytacja jest narzędziem rozwoju duchowego.

Twój kolega pokonał lęk wysokości za pomocą medytacji. To bardzo dobrze - osiągnął dzięki temu pewien cel. To bardzo konkretna rzecz...

A ja chciałbym się teraz dowiedzieć, np. jak za pomocą medytacji, przestać się przejmować opinią innych ludzi, gdyż wiem, że blokuje to wiele moich działań? To również coś konkretnego...
Kubas

Postprzez jaskier » 19 sty 2020, o 20:35

Tak śledzę sobie ten wątek i takie 2 refleksje mnie naszły:
1. Medytacja bardzo Ci może pomóc @Kubas, wiesz dlaczego? Bo widzę u Ciebie postawę "Chciałabym i boję się". Twoje ego, świadomość, rozsądny umysł jest zdecydowany działać, ale podświadomość do tego nie dopuszcza, jawnie krytykując każdy jeden sposób, który mógłby doprowadzić do zmiany status quo. I tym sposobem siedzisz w książkach, na internecie, sprawdzasz prognozę w gazecie, telefonie i na wszelki wypadek na accuwheater, a w telewizji już było meteo??? zamiast po prostu wyściubić nos na dwór i pójść wreszcie na ten spacer! Rozumiesz, co mam na myśli? Medytacja może Ci pomóc uciszyć ten dialog w Twojej głowie, skupić się na chwili obecnej, docenić to, co masz i zobaczyć wyraźniej czego pragniesz. A stąd już tylko krok do działania, jedynej rzeczy, jaka prowadzi do zmian. :)
2. "Medytacja jest narzędziem typowo duchowym" - nie wiem, skąd Ci to przyszło do głowy? I dlaczego z takim przekonaniem przychodzisz o nią pytać na forum rozwoju osobistego? ;P
"Bardziej interesuje mnie zmiana przekonań " - good news, jesteś w dobrym miejscu! Bad news - masz tu dużo do przeczytania, bo również wydaje mi się, że mylisz pojęcia. Medytacja, to medytacja, afirmacje to afirmacje, a programowanie w stanie alfa (o co Ci najprawdopodobniej chodzi) to jeszcze inna para butów!
No to... do roboty! :brawo

:givelove
Jak może być jeszcze lepiej? :kwiatek
jaskier

Podziękował : 32 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Postprzez Born1975 » 19 sty 2020, o 20:53

Kubas napisał(a):A ja chciałbym się teraz dowiedzieć, np. jak za pomocą medytacji, przestać się przejmować opinią innych ludzi, gdyż wiem, że blokuje to wiele moich działań? To również coś konkretnego...

Za to ja chciałbym się dowiedzieć jak za pomocą piły wbijać gwoździe. Co z tego, że gwoździe się wbija młotkiem, ja chce wiedzieć jak to robić przy pomocy piły.

Rozumiesz? Medytacja to tylko narzędzie i jako narzędzie służy do osiągania konkretnych celów, a nie wszystkich celów. Po cholerę sobie utrudniać życie i wbijać gwoździe piłą, skoro służy do tego młotek? Szukaj takich narzędzi, które rozwiążą dany problem, zamiast na siłę wykorzystywać medytację, która służy czemu innemu.
Siempre juego con mis reglas.
Born1975

Podziękował : 860 razy
Otrzymał podziękowań: 613 razy

Postprzez Dream Walker » 19 sty 2020, o 21:18

W ksiazce „Samokontrola umyslu metoda Silvy” jest jeszcze opisana tzw. medytacja dynamiczna, ale raczej jest to cos w rodzaju cwiczenia umyslu, wizualizacji. Nalezy przypomniec sobie niedawne mile zdarzenie, wejsc w stan alfa i ponownie je zwizualizowac. Nastepnie zabieramy sie za problem i odtwarzamy to, co w zwiazku z nim sie wydarzylo, a nastepnie podmieniamy to wspomnienie na nowe rozwiazanie, ktorego pragniemy (a ktore musi byc zarazem zarazem realne). Moze o to Autorowi chodzilo, lecz ta metoda wymaga konkretnych przygotowan - umiejetnosci wejscia w stan alfa, wycwiczonej wizualizacji.

Albo o to :thinking
Renata napisał(a):
MagdaLooney napisał(a):Kurs Silva jest określany mianem "medytacji dynamicznej" :)

Jak słyszę "medytacja dynamiczna", to zaraz przychodzi mi na myśl Osho :D
Dream Walker

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Medytacje